Vila Adler na Vyhlídce a hotel Barrandov na Hůrkách. To jsou stavby, které lidé nyní kritizují a poukazují na špatnou práci karlovarského stavebního úřadu.

„Podle projektu je vila Adler mamutí stavbou, která svým rozsahem vůbec neodpovídá velikosti uvedené parcely, což je na první pohled patrné i pro laika,“ protestuje proti výstavbě objektu v této lokalitě Rudolf Šimonovský. Nejvíc ho ale rozhořčilo to, že úředníci během tří měsíců vydali rozhodnutí o umístění stavby, aniž by o tomto záměru informovali majitele sousedních domů.

„Všechny instituce byly k jednání pozvány písemně, zatímco nám, obyvatelům, měla stačit pouze informace na vývěsní tabuli magistrátu vyvěšená během Vánoc. Když jsme čirou náhodou objevili, že se zde má stavět, naše námitky stavební úřad stroze odmítl s tím, že je to naše chyba, a do zápisu dal, že veřejnost neuplatnila připomínky,“ vysvětlil Šimonovský. Podle něj tím stavební úřad sleduje jediné. „Aby lidé mlčeli a nic nežádali.“

Stejnou kritiku adresuje stavebnímu úřadu i Jiřina Plačková z Karlových Varů. Zjišťovala totiž, co se bude dít s objektem bývalého hotelu Barrandov v Karlových Varech – Hůrkách.

„Sledujte úřední tabuli. To bylo jediné, co jsem se na stavebním úřadě dozvěděla,“ neskrývala své rozhořčení. „Pak mi ještě řekli, že se mám obrátit na majitele nebo investora, takže jsem se na úřadě nic nedozvěděla,“ dodala.

Karlovarský magistrát ale jakoukoliv kritiku svých úředníků odmítá.

„Stavební úřad rozhodně neuplatňuje nějaký „dvojí metr“ ani neobchází sousedy. Nový stavební zákon v územním řízení nařizuje oznámit veřejné projednávání stavby veřejnou vyhláškou. Obeslat lze pouze stavebníka a vlastníka pozemku,“ vysvětlil Jan Kopál, mluvčí radnice.

Podle mluvčího magistrátu všichni ostatní, počítaje v to sousedy a veřejnost, nejsou obesíláni poštou, ale informováni veřejnou vyhláškou, zveřejněnou na úřední desce magistrátu. „I kdyby chtěl stavební úřad vyjít sousedům vstříc nad rámec zákona, nemůže. Jeho postup by mohl být napaden,“ dodal Kopál.

Podle radnice je to nepříjemné i pro samotný stavební úřad. „V tomto smyslu jsme také stavební zákon připomínkovali. Očekáváme a doufáme, že v novele stavebního zákona již tato možnost bude,“ zdůraznil mluvčí. Dodal, že povinnost má vůči bezprostřednímu okolí zamýšlené stavby také investor. „Musí záměr dostupným způsobem vyvěsit na příslušné stavbě, pozemku či jeho oplocení, tak aby se s ním mohli seznámit kolemjdoucí,“ u­vedl mluvčí.

K hotelu Barrandov Kopál sdělil, že poslední známý záměr investora byla demolice. „Pokud se někdo obrátil na stavební úřad s dotazem, zda a kdy se bude objekt opravovat, úředník jej správně odkázal na úřední tabuli magistrátu. Ve chvíli, kdy investor oznámí svůj záměr, informaci najdou sousedé právě zde nebo na webových stránkách magistrátu. Určitě se tedy nejednalo o snahu zájemce o informaci nějak odbýt. Jen jsme o žádném záměru opravy Barrandova informaci neměli, stejně jako doposud nemáme, a zájemce jsme se snažili nasměrovat tam, kde tyto informace může průběžně sledovat a najít,“ dodal Kopál.

Ivana Kalinová, Petr Przeczek

Celé znění stížnosti Rudolfa Šimonovského z Karlových Varů najdete ZDE.