Nadcházející komunální volby nebudou jen o známých a provařených tvářích politiků, ale na scénu přichází i celá řada nových lidí. Jedním z nich je i karlovarský podnikatel Tibor Minca, lídr Věcí veřejných do komunálních voleb. Ten se při rozhovoru projevil jako klidný a přemýšlivý člověk, který však ví, že v Karlových Varech není rozhodně vše v pořádku a nechce problémy nechat jen v klidu vyhnívat.

Jste novou osobností na současné politické scéně. Kde byl ten impulz, že jste se dal do politiky?
Protože mě velice oslovil program Věcí veřejných a nechtěl jsem pouze přihlížet, ale naopak se aktivně zapojit do dění ve městě. A také mě mrzí, že řada rádobypolitiků myslí jenom na své zájmy, a ne občany, kteří je zvolili. Věci veřejné se snaží o nápravu politické kultury a vymýcení korupce na lokální i celostátní úrovni.

Čím se vlastně živíte? Co je vaším zaměstnáním?
Podnikám v oblasti realit a momentálně se spolu se svým obchodním partnerem podílím na realizaci jednoho ekologického projektu v oblasti energetiky.

Jak vnímáte výsledek Věcí veřejných v parlamentních volbách?
Volební výsledek pro nás znamenal velmi dobrou známku od našich voličů. V Karlovarském kraji jsme nasbírali druhý největší počet hlasů Věcí veřejných v republice. Já osobně jsem se do parlamentu příliš netlačil, a počet hlasů vnímám jako úspěch celé strany. Jsem rád, že se nám povedlo získat z kraje jeden poslanecký mandát. Skutečně to beru jako obrovský úspěch.

Nyní kandidujete jako lídr do komunálních voleb. S jakými cíli do voleb vlastně jdete?
Chci odstranit klientielsmus a jánabráchismus, kterým je prolezlý celý současný magistrát. Podařilo se nám vytvořit tým odborníků téměř ze všech profesí a v současné době sbíráme informace a data o zhruba třiceti kontroverzních rozhodnutích karlovarského magistrátu, která nebyla úplně v zájmu občanů. Je to takových našich „30 případů majora Keřky a spol.“

Radnice realizovala rekonstrukci areálu koupaliště Rolava. Jaký máte na tento dokončený projekt názor? Vidíte vy případě Rolavy nedodělky nebo něco, co se vám nelíbí a co byste změnil?
Rekonstrukce koupaliště nenaplnila mé očekávání, že se něco změní na kvalitě koupání a čistotě vody. Je tam opravdu celá řada nedostatků. Vadí mi i předraženost celého projektu.
Jak je například možné postavit záchodky za cenu, za kterou si normální lidé pořídí kompletně vybavený rodinný dům? Navíc nepořádek a nedostatečná údržba jen pár týdnů po začátku provozu dokazuje, že současný magistrát neumí provozovat ani koupaliště.

Dalším aktuálním tématem je Meandr Ohře. Město ho hodně propaguje a bere jako úspěch, že ho dokončilo. Jste z meandru stejně nadšený jako představitelé vedení karlovarské radnice?
Z Meandru Ohře mám rozpačité pocity, protože kolem sebe všude slyším kritiku od veřejnosti i odborníků. Asfaltové dráhy jsou níže než terén, není domyšlené odvodnění a další věci. Také se v okolí velmi špatně a problematicky parkuje. Chybou podle mě také bylo, že se odvezla z meandru vrchní zemina, takže se teď velmi pracně sází parková zeleň. Celkově si myslím, že je to dobrý nápad, ale opět předražený a v některých ohledech nedomyšlený.

V poslední době se také hodně sleduje situace kolem Karlovarského symfonického orchestru. Hudebníci volají po odvolání ředitele, kritizují orchestr a bojí se například toho, že se orchestr přetransformuje z příspěvkové organizace na obecně prospěšnou společnost. Jaký máte vy názor na Karlovarský symfonický orchestr? Domníváte se, že je to zbytečný soubor a žrout peněz z městského rozpočtu, či naopak ctíte jeho dlouholetou tradici, oblibu u posluchačů a hráčskou a dramaturgickou kvalitu?
Rozhodně bych osobně navrhoval zachování Karlovarského symfonického orchestru, už pro jeho dlouholetý věhlas a tradici. Také je potřeba udělat podrobná koncepce a to dříve, než se budou dělat nějaké radikální kroky. Aktuálně pracujeme na návrzích řešení problémů v různých oblastech, tedy i v kultuře, a to znamená, že věnujeme i velkou pozornost Karlovarskému symfonickému orchestru. Jsou to velmi rozsáhlá témata. Naše návrhy řešení a postoje chceme zveřejnit v našem volebním programu a také předvolebním bulletinu, který právě připravujeme.

Dobrá, nastínili jsme si tedy vaše postoje a názory. Obyčejný volič se však zeptá mnohem jednodušeji a bez okolků: Co získám, když budu volit lídra Tibora Mincu a Věci veřejné?
Volič získá narovnání fungování karlovarského magistrátu. Ten by měl sloužit a pomáhat Karlovarákům, a ne fungovat jako soukromá firma. Dále chceme oživit komunální politiku a vyhnat dinosaury, aby byl opět spolehlivým úřadem, a ne Jurským parkem.

Čím by se zabýval v zastupitelstvu?

Tibor Minca, karlovarský podnikatel (25 let) už má jasno, čím by se zabýval v případě, že by se stal zastupitelem města Karlovy Vary.
„Myslím si, že v souladu s programemVěcí veřejných a morálkou je důležité intenzivněji bojovat proti korupci, za zprůhlednění veřejných zakázek a tím i zprůhlednění hospodaření s majetkem města, abychom nebyli celorepublikově pro smích kauzami jako je karlovarská losovačka a jí podobné. Rád bych se také zasadil o oprášení tradice lázeňství se vším, co k tomu patří, stejně jako o zvýšení dobré pověsti města Karlovy Vary po stránce kulturní,“ uvádí na internetu Věcí veřejných Minca.