Při první předvolební debatě otázek Václava Moravce, kterou Česká televize vysílala z Karlových Varů, se kandidáti do poslanecké sněmovny Parlamentu řádně zapotili. A to hned v úvodu, kdy museli zodpovídat dotazy na problémy kraje.

Smršť otázek odstartovala karlovarská losovačka a s ní souvisejícími problémy s veřejnými zakázkami ve stavebnictví, nedodržování zákonů a územních plánů.

Na Moravcovo potítko usedli tři současní poslanci parlamentu, kteří o přízeň voličů usilují pro další čtyři roky. Jaroslav Fiala z ČSSD, Miloš Patera za ODS a Ivan Hojda z KSČM. Vedle nich nově do parlamentu kandiduje Josef Malý za TOP 09 a zcela neokoukanou tvář voličům nastavil Dalibor Sadovský za Veci veřejné.

Některé odpovědi kandidátů vzbudily u publika hurónské vedelí, to například když Miloš Patera na Moravcův dotaz, zda je problém v zákonech, které dávají prostor pro korupční prostředí, prohlásil, že tím to nebude, protože ve stavebním zákoně se nikdy s prostorem pro korupci nesetkal. A to prý platí i pro normu o veřejných zakázkách.

Jaroslav Fiala na dotaz reagoval výčtem zákonů, které ČSSD připravila v závěru tohoto volebního období, například o lobingu a jinak prý nic dělat nemohl, protože ČSSD byla v parlamentu v opozici. Podle Dalibora Sadovského je zákon o veřejných zakázkách špatně koncipovaný, i když zákonodárci nemohou pamatovat na jednotlivosti. Podle Josefa Malého ve společnosti chybí především morálka a kritizoval notářku, která losovačce přihlížela a jenom se smála.

Všichni kandidáti včetně Pavla Hojdy se ale shodli na tom, že v zákonech by se mělo objevit, že ten, kdo získá zakázku, bude souhlasit se zveřejněním smlouvy na internetu do třiceti dnů od jejího podepsání.

Proč karlovarské zastupitelstvo neprojednalo losovačku na zastupitelstvu, na to se přítomných dotazoval Jaroslav Fujdiar ze sdružení O co jim jde?!. Upozornil je, že koalice ODS a ČSSD se zdržela hlasování, Jaroslav Fiala na to prohlásil, že ta kauza byla všem dobře známá a nebylo třeba zdržovat jednání zastupitelstva.

Miloš Patera zdůraznil, že o této záležitosti nevěděl, a jako poslanec nemůže vědět, co se děje v komunálu, s nímž už není svázán pupeční sňůrou.