Když byla v roce 1975 dobudována provizorní ledová plocha v Dolní Kamenné, snad nikdo nečekal, že se zde bude ještě za necelých 35 let hrát extraligové finále. A přeci je to pravda! Neopakovatelná atmosféra „Plechovky“ či „Plecharény“ se už ale pomalu stává historií.

"Když jsem začínal, tak zimní stadion v Rybářích neměl ani střechu."
Josef Martinovský

Finálové bitvy se Slavií uzavřou prozatím nejúspěšnější kapitolu karlovarských hokejových dějin. Další stránky už budou hokejisté i jejich fanoušci psát v moderní multifunkční aréně.

Krásné chvíle strávené v bouřlivém prostředí plechového zimáčku ale zaslouží pořádnou rozloučení. Ve čtvrtek 16. dubna pro všechny Karlovaráky bude připravena řada hudebních vystoupení a vzácných hostů, kteří připomenou historii karlovarského hokeje. Těšit se můžete na velkou autogramiádu a focení s hráči HC Energie i závěrečný ohňostroj. Vstup je samozřejmě zdarma. „Přijďte si užít poslední hokejový večírek na stadionu v Dolní Kamenné. Bude to stát za to,“ slibuje vedení HC Energie.

„Já se za tak velikého pamětníka nepovažuji. Přišel jsem až po roce 1990 a to už měl stadion střechu. Za trestnými lavicemi byla jedna jediná tribuna na stání a nad střídačkami byly kanceláře vedení klubu,“ zapátral v paměti bývalý hráč a asistent trenéra mistrovské juniorky Zdeněk Kostourek.

Daleko více si pamatuje Josef Martinovský. „Já jsem na zimáku v Rybářích začal hrát po vojně. To byla sezona 1975–76,“ začala vzpomínat jedna z karlovarských legend a přidala: „První roky se hrálo ještě pod nebem za každého počasí. Ať sněžilo nebo pršelo, tak jsme trénovali a nebo hráli zápasy.“

Postupem času se zimní stadion dostavoval. Střecha v Rybářích přibyla na konci sedmdesátých let. Během devadesátých let vyrostly dvě tribuny a to na východní a západní straně. Severní část ochozů byla postavena až po roce 2000.

Jan Čech, Karel Psohlavec

Program loučení

Začátek v 17 hodin.
Kde: Plocha Zimního stadionu v Dolní Kamenné. Na ledové ploše bude položena palubovka a připraveno pódium pro vystoupení hudebních skupin.
Na co se těšit: Na velkou autogramiádu hráčů HC Energie, focení s hráči a (mistrovským či vicemistrovským) pohárem, vystoupení populárních kapel, připomenutí hokejové historie v Karlových Varech nebo třeba velký ohňostroj!
Konec programu: Po ohňostroji okolo 21. hodiny.
Vstup: Zdarma.