Hodláte své problémy s bydlením, podnikáním či jinými potížemi vyřešit obálkou s patřičným finančním obnosem? Pak byste na karlovarském magistrátu neměli mít šanci. Vedení města se rozhodlo proti korupci bojovat i proškolením úředníků včetně karlovarských zastupitelů. Rozpočtové opatření zastupitelům, kteří jako jedinný orgán města mohou uvolnit pět set tisíc korun na toto školení, jim předkládá primátor Werner Hauptmann a zpracovali je úředníci Jakub Kaválek, Josef Bečvář a Kamil Kastner.

„Zastupitelé budou rozhodovat o rozpočtovém opatření, kterým by se z prostředků ušetřených díky výsledku výběrového řízení na investiční akci v Základní škole Krušnohorská uhradil protikorupční vzdělávací program pro zaměstnance magistrátu, v případě zájmu i pro zastupitele města,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

Pokud podle něj zastupitelstvo toto rozpočtové opatření schválí, město samozřejmě provede standardní výběrové řízení na dodavatele, který tento vzdělávací program provede. „Jeho součástí budou jak školení zaměstnanců, případně zastupitelů, tak například také dotazníková šetření, audit vnitřních procesů magistrátu, tvorba etického kodexu úředníka nebo návrhy konkrétních protikorupčních opatření,“ zdůraznil Kopál.

Tento vzdělávací program je podle radnice v souladu se Strategií vlády České republiky v boji proti korupci, a vychází ze schváleného seznamu projektů Strategického plánu udržitelného rozvoje Karlových Varů.

Daný záměr značně zaskočil lidi z Transparency International (TI), která monotiruje korupci v celém světě. „Pokud to karlovarská radnice myslí vážně, tak to není úplně špatný začátek jak bojovat s korupcí, a je to jedině dobře,“ konstatoval ředitel TI David Ondráčka.

Podle šéfa TI to je naopak úsměvné, pokud chce magistrát touto cestou dát další zakázku nějaké firmě. „Na karlovarské radnici není moc řešení, než začít kontrolovat činnost lidí,“ konstatoval. Na dotaz, jakou pozici zastávají Karlovy Vary v měřítku korupce s ostatními českými městy, ředitel Ondráčka odpovídá: „Zatím jsme nedělali žádná měření v České republice ohledně míry korupce. Ale vzhledem k těm kauzám, které se v poslední době dostávají na veřejnost, bych řekl, že Karlovy Vary patří k české elitě a naprosté špičce.“

Podle náměstka Tomáše Hybnera (ČSSD) je důležité vymezit hranici mezi lobbismem a korupcí. „Zákon to neřeší, a to nám chybí,“ uvedl Hybner. Na dotaz, zda se setkal s korupcí v podobě obálky s finanční hotovostí zdůraznil, že nikdy. „Ale právě s lobbismem ano. A ten je legální, i když podle mého názoru je to špatně,“ uvedl náměstek.

Senátor Jan Horník neměl na dotaz, co si myslí o protikorupčním školení úředníků karlovarské radnice a zastupitelů, téměř slov. „Bez komentáře. Kdo byl zvyklý krást, ten krást bude. A kdo byl poctivý, tak takovým zůstane,“ uvedl s tím, že pět set tisíc by použil na odstupné těm úředníkům, kteří evidentně Karlovým Varům a městu škodí.

Zastupitel Jiří Kotek (Alternativa) míní, že jde o dobrý vtip. „Vedení magistrátu sestavilo speciální protikorupční tým ve složení náměstek Keřka a vedoucí odboru investic Riedl (investice – losovačka), nad vším bdící primátor Hauptmann, šéf kontroly Bečvář (elitní policejní specialista ve výslužbě) a Jakub Kaválek zastávající mediální očistu. Z rozpočtu města si převádějí pět set tisíc a hodlají školit zaměstnance magistrátu proti korupci. Pokládám to za neuvěřitelně dobrý vtip. Po losovačce, kauze paní Doubové, pro kterou vyrábějí obrannou zeď účelových posudků a dobrozdání, jak dobře si počínala při zisku svých milionů, a také po kauze správce městského majetku Kahouna, jak si sobě intrikoval byt ve Vodárenské, a tak dále, to musí normálního člověka opravdu pobavit.“

A co na to zastupitel Petr Kulhánek (KOA)? „Jáchyme, hoď ho do stroje, kde pánové Smoljak a Svěrák vedou školení proti úplatkům. Ta scéna je minimálně tak vtipná a komická, jako toto rozpočtové opatření na protikorupční školení zaměstnanců magistrátu.“

Ivana, Kalinová, Jana Kopecká