VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magistrát: město zákon o loteriích dodržuje

Karlovy Vary — Podle ministerstva financí zákon ale myslí i na vzdálenosti heren od objektů, jako jsou třeba školy. Minimálně jde o sto metrů.

7.2.2009 23
SDÍLEJ:

I v Jaltské ulici jsou herny. Ty jsou v blízkosti státního zastupitelství, které je státním orgánem. Podle ministerstva financí v jeho sousedství nesmí být herna ale do sto metrů.Foto: DENÍK/Archiv

Krajské město Karlovy Vary dodržuje zákon o loteriích. Takové je páteční stanovisko vedení města, ačkoliv ministerstvo financí má jiný názor.

Karlovarský magistrát se tak nechystá na rušení heren, které podle ministerstva nesplňují zákonem danou hranici od vybraných objektů. Představitelé radnice dokonce tvrdí, že žádná z heren na území města zákon o loteriích neporušuje.

„Zákon o loteriích a jiných podobných hrách stanovuje: „Provozování výherních hracích přístrojů nesmí být povoleno ve školách, školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví, jakož i v sousedství uvedených budov. Okruh vzdálenosti do sta metrů od těchto budov může stanovit obec vyhláškou.“ Magistrát tedy nepovoluje provozování výherních hracích přístrojů v zákonem stanovených budovách ani v jejich sousedství,“ říká mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Představitelé radnice tvrdí, že pojem „v sousedství“ není v předmětném zákoně blíže specifikován.

„Ve správním řízení byl doposud interpretován jako sousedství těsné. Víme o judikátu Krajského soudu Ostrava, který ze zákona dovozuje, že za „sousedství“ by měl být považován okruh do sta metrů vzdálenosti od paty budovy. I to je důvod, proč se připravuje nová vyhláška, která by měla odstranit jakoukoliv nejednoznačnost zákona,“ poznamenává mluvčí Kopál.

Ministerstvo: je to dané zákonem

Stanovisko ministerstva je ale jiné. „Ze zákona vyplývá, že obec nesmí povolit výherní hrací přístroje ve školách, školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví, a také ve vzdálenosti do sta metrů od těchto budov — měřeno kružnicí od paty budovy,“ říká Zuzana Chocholová, mluvčí ministerstva financí, které vydalo zákon o loteriích.

Pojem sousedství je navíc přesně vymezený v metodické příručce ministerstva, kterou zpracovalo loni na podzim. „Tento pojem zahrnuje místa až do vzdálenosti sta metrů od daných objektů,“ píše se v příručce, která je ke stažení na internetových stránek ministerstva financí.

Nikdo není za nic odpovědný

Na dotaz, kdo může za to, že si město mohlo zákon vykládat špatně, mluvčí magistrátu reaguje: „Povolení magistrátu nebyla právně napadena ani nebyla zpochybněna kontrolou. Judikát soudu není právně závazný. Aby se zamezilo všem nejednoznačnostem ve výkladu zákona, měla by vzniknout nová vyhláška města, regulující výherní hrací přístroje.“

Jedinou nápravou, kterou město chystá, je nová vyhláška. Ta by podle šéfa bezpečnostní komise města a karlovarského radního za ČSSD Martina Zemana měla vzniknout do letošního léta.

Primátor chce vyhlášku

O vyhlášce, která by herny ve městě omezovala, se hovoří už dlouho. „Je to jeden ze zděděných problémů, které jsem se při svém zvolení rozhodl řešit, a to společně s bezpečnostní komisí rady města a jejím předsedou Martinem Zemanem. V současné době bezpečnostní komise analyzuje legislativní možnosti města i skutečný stav heren na území města. Společně připravujeme návrh nové vyhlášky, který bychom chtěli předložit během měsíce března. Naším cílem je, aby nová vyhláška mohla vyjít v polovině letošního roku, aby odstranila nejednoznačnost současné právní úpravy a nastavila jasná pravidla,“ říká karlovarský primátor Werner Hauptmann (ODS).

Ve vyhlášce by mohlo město zákonem danou vzdálenost snížit. V takovém případě by řada heren v Karlových Varech už zákon neporušovala. Některé jsou od vymezených budov totiž vzdáleny jen padesát či osmdesát metrů. Nemusí přitom jít jen o herny. Na porušení zákona stačí jeden výherní automat v restauraci, která nesplňuje zákonem danou vzdálenost.

Nezákonné herny může zrušit kraj

Za případné porušení zákona hrozí městu sankce. Podle mluvčí ministerstva může do tohoto problému vstoupit nadřízený orgán Karlových Varů, kterým je krajský úřad.

„Povolení, která byla obcemi vydána v rozporu s tímto ustanovením a která již jsou pravomocná, mohou být pro nezákonnost zrušena nadřízeným správním orgánem v rámci takzvaného přezkumného řízení,“ dodává mluvčí ministerstva financí.

Jak reagovala mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková, úřad ale k tomu musí dostat podnět. „O povolení zřízení herny rozhoduje městský nebo obecní úřad v přenesené působnosti. Krajský úřad do tohoto procesu vstupuje v momentu, kdy se účastník řízení proti rozhodnutí obecního či městského úřadu odvolá nebo pokud někdo požádá o přezkum rozhodnutí,“ vysvětluje mluvčí Bocková. Podle ní jde například o to, pokud někdo podá oficiální stížnost, že dochází k porušování zákona. „Pokud obdržíme oficiální stížnost, budeme se jí zabývat. Rozhodnutí musíme vydat do šedesáti dnů,“ doplňuje krajská mluvčí.

O podání stížnosti na porušování zákona o loteriích uvažuje karlovarské občanské sdružení O co jim jde?!, jehož členové na tento problém upozorňují stejně jako někteří politici. Aktivisté ze sdružení o této věci už hovořili minulé pondělí s Hauptmannem v rámci prvního primátorského dne, kdy ho zároveň upozornili také na to, že město zřejmě porušuje zákon. „Ještě nejsme stoprocentně rozhodnuti, že stížnost podáme. Ale zřejmě to nakonec uděláme,“ konstatuje člen sdružení Otmar Homolka.

Opozice kritizuje stav už měsíce

Na benevolentnost vůči provozovatelům hracích automatů si více než rok stěžuje opozice. Konkrétně Jiří Kotek (SNK/ED) se před každým jednáním zastupitelstva snažil do programu prosadit kompletnější materiál o hernách. Nikdy však neobdržel jeho návrh tolik hlasů, aby se do programu dostal.

„V návaznosti na nedávný článek Hazard v Karlových Varech (poznámka redakce – vyšel i v Karlovarském deníku), kde součástí navrhovaného řešení eliminace hazardu byla důsledná činnost samosprávy a použití všech jí dostupných prostředků, je nasnadě, aby začala sama u sebe a neprodleně případ po případu přezkoumala, zda vydaná povolení byla v souladu se zákonem,“ reaguje na aktuální informace zastupitel Petr Kulhánek (KOA).

„Pokud se najdou případy, že ke kolizi se zákonem došlo, a předpokládám, že jich bude celá řada, bude určitě možné dohledat i příslušné osoby jejichž rukama schvalování prošlo. Odtud je potom už krátká cesta jednak k nápravě stavu, jednak k vyvození osobní odpovědnosti všech zainteresovaných,“ dodává zastupitel Kulhánek.“

Kritikou na stranu magistrátu nešetři ani zastupitel Jiří Kotek.

„Tato problematika dle mého názoru přesáhla v Karlových Varech únosné meze. Vnímám ji už jednoznačně jako součást korupčního prostředí, které bezprostředně ovládá naše město a jeho vládnoucí koalici. Ta totiž dlouhodobě odmítá jakékoliv snahy problém projednávat, natož řešit,“ říká zastupitel. Proto prý nepokládá odhalená pochybení za něco nového. „Nevznikala totiž nahodile, ale pouze jako důsledek vlivu této skupiny na vedení města. Diktují si a radní jim pomáhají šířit tento mor hazardu po celém městě. Projdete-li se po městě, třeba po Sokolovské ulici a spočítáte si ty herny, uvidíte, kam jsme došli. Primátorce Vlkové byly přednější směšné finanční výtěžky od provozovatelů a Peričovy „dary“, současný primátor Hauptmann servilně kličkuje, že neví a uvidí, a náměstek Hybner či další koaličníci se jen culí, tlačí a kývou. Jejich obhajoby zákonnosti a bezchybnosti tohoto stavu jsou jen demonstrací vlastní přetvářky a ohebnosti morálky i zákona,“ doplňuje.

Současný stav krititují i komunisté. „Výherní automaty ve městě, jako jsou Karlovy Vary, které jsou světově známými lázněmi, by měly být spíše výjimkou. Jako lázeňské město bychom měli mít ještě přísnější normy. Lázeňští hosté stejně takové podniky nevyhledávají,“ konstatuje zastupitel Josef Murčo. Podle něho proto KSČM požaduje minimálně dodržení daného zákona.

„Když si vezmete, kolika rodinám automaty ubližují, jak jsou kvůli nim lidé zadlužení, tak se městu peníze, které z automatů vybere, ani nevyplatí,“ dodává Murčo.

Zrušit by se měla celá řada heren

Murčo stejně jako Kulhánek přiznal, že heren, které jsou případně v rozporu se zákonem, může být ve městě celá řada.

Materiály k tomu shromažďuje i O co jim jde?!. Konkrétně by mohlo jít o herny v Jaltské ulici, které jsou v těsné blízkosti státních orgánů, jakými je nedaleké státní zastupitelství i okresní soud. V rozporu by mohly být i herny na náměstí Milady Horákové, jež se nacházejí blízko základní školy i zdravotnické polikliniky.

Zákon by mohly porušit hned tři herny na sídlišti Čankovská — dvě jsou nedaleko základní školy, třetí se pak nachází ve stejném objektu jako městská knihovna, kterou navštěvují děti. Problém může nastat také u herny Elita, která je jen 94 metrů vzdálená od Základní umělecké školy Antonína Dvořáka.

V rozporu se zákonem o loteriích by mohly být snad všechny herny na Sokolovské ulici, od nichž je Základní škola a základní umělecká škola ve Šmeralově ulici vzdálená méně než sto metrů vzdušnou čarou. Podobně je na tom i herna na Vítězné ulici nedaleko transfúzní stanice. Danou vzdálenost by nesplňovala ani plánovaná herna v Krymské ulici, která je od mateřinky jen padesát metrů. Obyvatelé Tuhnic proti tomu sepsali už petici.

Autor: Jana Kopecká

7.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 29 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KUCHAŘ/KA, , Kontakt: p. Goncharov Kirill, e-mail: management@maleversailles.com, , Do nového unikátního konceptu 4* hotelu v Karlových Varech přijmeme kuchaře na HPP, nástup možný ihned. Minimální praxe 1 rok. Spolehlivost, dochvilnost, ochota vzdělávat se, bezúhonnost, pracovitost, flexibilita a samostatnost. , Nabízíme: zajímavé platové ohodnocení, firemní bonusy, možnost dalšího kariérního růstu. Nástupní plat 29 000 Kč při splnění všech podmínek. Možnost práce po celý rok. Příjemné a sympatické vystupování a upravený vzhled. , , Životopis s fotografií zasílejte prosím na b.ryshkov@cmagency.cz, , Místo výkonu práce: Křižíkova 420/2, 36001 Karlovy Vary. Pracoviště: Central management restaurants s.r.o. - 001, Křižíkova, č.p. 420, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Kirill Goncharov, .

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 18 000 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) LÁZEŇSKÁ/Ý. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: LÁZEŇSKÁ/Ý, Kontakt: pí Soukupová Milena, tel.: 724 115 206 (9:00 - 16:00), e-mail: spamanager@grandhotel-ambassador.cz, Do hotelu Ambassador sháníme vhodné kandidáty na místo lázeňské na HPP (dvanáctihodinové směny). Požadujeme znalost wellness procedur, vzdělání v oboru ošetřovatelství nebo ukončený kurz lázeňská, či masér ve zdravotnictví, předchozí praxe na obdobné pozice vítána. Znalost cizích jazyků vítána. Základní mzda 18.000 plus odměny 20,- Kč za každou provedenou masáž. Máte-li zájem stát se součástí sehraného týmu, neváhejte nás kontaktovat. Prosím jen vážné zájemce. Děkuji., Místo výkonu práce: T.G. Masaryka 1088/24, 36001 Karlovy Vary. Pracoviště: Národní dům provozní, s.r.o. - 000, T. G. Masaryka, č.p. 1088, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Milena Soukupová, +420 724 115 206.

Výroba - Výroba Montážní dělník 21 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů seřizovač výrobních zařízení elektro. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Kontakt: telefonicky, e-mail: zamestnani@witte-automotive.cz, osobně., Pracoviště: Nejdek, Ostrov., , Kariérní centrum Nejdek , Registrujte se osobně: pondělí (14:00-16:00), středa (8:00-10:00) , Rooseveltova 1299, Nejdek, tel. 359 016 222 , , Kariérní centrum Ostrov , Registrujte se osobně: pondělí (8:00-11:00), středa (13:00 - 16:00), Hlavní třída 1037, Ostrov, tel.: 737 220 888 , , Kariérní centrum Chodov , Registrujte se osobně: pondělí (8:00-16:00), středa (8:00-12:00), Staroměstská 31, Chodov, tel.: 737 214 400 , , Kariérní centrum Karlovy Vary , Registrujte se osobně: úterý (8:00-16:00), čtvrtek (8:00-16:00), Jugoslávská 12, Karlovy Vary, tel.: 737 214 400, , - SOU/SŠ vzdělání obor elektro, Osvědčení dle vyhlášky 50/78 Sb. od §5, praxe na obdobné pozici v automotive, manuální zručnost, základní technické dovednosti, ochota pracovat v nepřetržitém provozu, - Znalost elektronických prvků a jejich použití, znalost čtení el. schémat, strojních výkresů a výkresů s různými typy pneumatických a hydraulických řízených obvodů, - Práce na PC, Pracovní doba: 6.00 - 14.00, 14.00 - 22.00, 22.00 - 6.00 hod., Uvedená mzda není fixní. Jedná se o základní mzdu bez osobního ohodnocení a odměn. Odvíjí se od délky praxe a zkušeností., , Zaměstnanecké výhody: Stabilní zaměstnání , - Příležitosti k profesnímu růstu, - Zajímavé finanční ohodnocení, - Nejmodernější technologie a příjemné pracovní prostředí, - Dotované stravování, - Širokou nabídku benefity programu, - 5 týdnů zasloužené dovolené. Pracoviště: Witte nejdek spol. s r.o. - oo1, Rooseveltova, č.p. 1299, 362 21 Nejdek 1. Informace: Jana Braná, +420 734 645 802,359 016 555.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 23 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní ČLEN/KA SECURITY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČLEN/KA SECURITY, Kontakt: pí Stachová Terézia Ing., tel.: 731618515, e-mail: hr.manager@savoywestend.cz, Životopisy zasílejte na uvedený e-mail. , POŽADUJEME: , - dobré komunikační schopnosti, - základní znalost RJ, - praxe min. 2 roky na podobné pozici, - profesionální přístup k plnění úkolů, - samostatnost, iniciativu a spolehlivost, , NABÍZÍME:, - moderní pracovní prostředí v luxusním hotelu , - odpovídající mzdové podmínky, měsíční a věrnostní odměny, - očkování proti chřipce, vitamínové balíčky, - příspěvek na stravování, , NÁPLŇ PRÁCE:, - ostraha hotelového komplexu, - kontrola vozidel, personálu, - monitoring prostor objektu na kamerovém systému, - řešení mimořádných situací, , Místo výkonu práce: Petra Velikého 16, 364 01 Karlovy Vary. Pracoviště: Savoy westend hotel, s.r.o. - 001, Petra Velikého, č.p. 583, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Terézia Stachová, +420 731 618 515.


POUTNÍ MARATON šlo zdolat nejen po svých, ale také třeba na kole.

Účastníci závodu se můžou stát dárci kostní dřeně

Ilustrační foto.

V Sokolově přibude ročně sto dvacet dárců krve

Za lesopark uznání. Kdy ale dojde na jeho další úpravy?

Cheb - Čestné uznání za revitalizaci dlouhá léta zanedbávaného území nad přehradou Skalka v Chebu si z Karlových Varů odvezl chebský starosta Zdeněk Hrkal. Porota v rámci Dnů stavitelství a architektury Karlovarského kraje ocenila citlivou a nenásilnou úpravu životního prostředí ve zmíněném území. Letos se má lesopark dočkat dalších úprav. Ty ale komplikuje firma, která se do výběrového řízení přihlásila.  

OBRAZEM: Oslavy s příchutí první republiky

Ostrov - Dříve to byl Den pro Ostrov. Název akce se ale už v loňském roce změnil na Městskou slavnost a letos u tohoto pojmenování zůstalo.

OTÁZKA PRO: Vladislava Podrackého, mluvčího krajské nemocnice

Mají dvě transfúzní stanice, které patří pod Karlovarskou krajskou nemocnici, tedy v Chebu a v Karlových Varech, dostatek dárců krve?

Gymnázium bude mít do října nový koridor i šatny

Ostrov – Dlouhá léta byl starý dosluhující koridor mezi budovami ostrovského gymnázia terčem kritiky žáků i pedagogů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT