VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magistrát: město zákon o loteriích dodržuje

Karlovy Vary — Podle ministerstva financí zákon ale myslí i na vzdálenosti heren od objektů, jako jsou třeba školy. Minimálně jde o sto metrů.

7.2.2009 23
SDÍLEJ:

I v Jaltské ulici jsou herny. Ty jsou v blízkosti státního zastupitelství, které je státním orgánem. Podle ministerstva financí v jeho sousedství nesmí být herna ale do sto metrů.Foto: DENÍK/Archiv

Krajské město Karlovy Vary dodržuje zákon o loteriích. Takové je páteční stanovisko vedení města, ačkoliv ministerstvo financí má jiný názor.

Karlovarský magistrát se tak nechystá na rušení heren, které podle ministerstva nesplňují zákonem danou hranici od vybraných objektů. Představitelé radnice dokonce tvrdí, že žádná z heren na území města zákon o loteriích neporušuje.

„Zákon o loteriích a jiných podobných hrách stanovuje: „Provozování výherních hracích přístrojů nesmí být povoleno ve školách, školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví, jakož i v sousedství uvedených budov. Okruh vzdálenosti do sta metrů od těchto budov může stanovit obec vyhláškou.“ Magistrát tedy nepovoluje provozování výherních hracích přístrojů v zákonem stanovených budovách ani v jejich sousedství,“ říká mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Představitelé radnice tvrdí, že pojem „v sousedství“ není v předmětném zákoně blíže specifikován.

„Ve správním řízení byl doposud interpretován jako sousedství těsné. Víme o judikátu Krajského soudu Ostrava, který ze zákona dovozuje, že za „sousedství“ by měl být považován okruh do sta metrů vzdálenosti od paty budovy. I to je důvod, proč se připravuje nová vyhláška, která by měla odstranit jakoukoliv nejednoznačnost zákona,“ poznamenává mluvčí Kopál.

Ministerstvo: je to dané zákonem

Stanovisko ministerstva je ale jiné. „Ze zákona vyplývá, že obec nesmí povolit výherní hrací přístroje ve školách, školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví, a také ve vzdálenosti do sta metrů od těchto budov — měřeno kružnicí od paty budovy,“ říká Zuzana Chocholová, mluvčí ministerstva financí, které vydalo zákon o loteriích.

Pojem sousedství je navíc přesně vymezený v metodické příručce ministerstva, kterou zpracovalo loni na podzim. „Tento pojem zahrnuje místa až do vzdálenosti sta metrů od daných objektů,“ píše se v příručce, která je ke stažení na internetových stránek ministerstva financí.

Nikdo není za nic odpovědný

Na dotaz, kdo může za to, že si město mohlo zákon vykládat špatně, mluvčí magistrátu reaguje: „Povolení magistrátu nebyla právně napadena ani nebyla zpochybněna kontrolou. Judikát soudu není právně závazný. Aby se zamezilo všem nejednoznačnostem ve výkladu zákona, měla by vzniknout nová vyhláška města, regulující výherní hrací přístroje.“

Jedinou nápravou, kterou město chystá, je nová vyhláška. Ta by podle šéfa bezpečnostní komise města a karlovarského radního za ČSSD Martina Zemana měla vzniknout do letošního léta.

Primátor chce vyhlášku

O vyhlášce, která by herny ve městě omezovala, se hovoří už dlouho. „Je to jeden ze zděděných problémů, které jsem se při svém zvolení rozhodl řešit, a to společně s bezpečnostní komisí rady města a jejím předsedou Martinem Zemanem. V současné době bezpečnostní komise analyzuje legislativní možnosti města i skutečný stav heren na území města. Společně připravujeme návrh nové vyhlášky, který bychom chtěli předložit během měsíce března. Naším cílem je, aby nová vyhláška mohla vyjít v polovině letošního roku, aby odstranila nejednoznačnost současné právní úpravy a nastavila jasná pravidla,“ říká karlovarský primátor Werner Hauptmann (ODS).

Ve vyhlášce by mohlo město zákonem danou vzdálenost snížit. V takovém případě by řada heren v Karlových Varech už zákon neporušovala. Některé jsou od vymezených budov totiž vzdáleny jen padesát či osmdesát metrů. Nemusí přitom jít jen o herny. Na porušení zákona stačí jeden výherní automat v restauraci, která nesplňuje zákonem danou vzdálenost.

Nezákonné herny může zrušit kraj

Za případné porušení zákona hrozí městu sankce. Podle mluvčí ministerstva může do tohoto problému vstoupit nadřízený orgán Karlových Varů, kterým je krajský úřad.

„Povolení, která byla obcemi vydána v rozporu s tímto ustanovením a která již jsou pravomocná, mohou být pro nezákonnost zrušena nadřízeným správním orgánem v rámci takzvaného přezkumného řízení,“ dodává mluvčí ministerstva financí.

Jak reagovala mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková, úřad ale k tomu musí dostat podnět. „O povolení zřízení herny rozhoduje městský nebo obecní úřad v přenesené působnosti. Krajský úřad do tohoto procesu vstupuje v momentu, kdy se účastník řízení proti rozhodnutí obecního či městského úřadu odvolá nebo pokud někdo požádá o přezkum rozhodnutí,“ vysvětluje mluvčí Bocková. Podle ní jde například o to, pokud někdo podá oficiální stížnost, že dochází k porušování zákona. „Pokud obdržíme oficiální stížnost, budeme se jí zabývat. Rozhodnutí musíme vydat do šedesáti dnů,“ doplňuje krajská mluvčí.

O podání stížnosti na porušování zákona o loteriích uvažuje karlovarské občanské sdružení O co jim jde?!, jehož členové na tento problém upozorňují stejně jako někteří politici. Aktivisté ze sdružení o této věci už hovořili minulé pondělí s Hauptmannem v rámci prvního primátorského dne, kdy ho zároveň upozornili také na to, že město zřejmě porušuje zákon. „Ještě nejsme stoprocentně rozhodnuti, že stížnost podáme. Ale zřejmě to nakonec uděláme,“ konstatuje člen sdružení Otmar Homolka.

Opozice kritizuje stav už měsíce

Na benevolentnost vůči provozovatelům hracích automatů si více než rok stěžuje opozice. Konkrétně Jiří Kotek (SNK/ED) se před každým jednáním zastupitelstva snažil do programu prosadit kompletnější materiál o hernách. Nikdy však neobdržel jeho návrh tolik hlasů, aby se do programu dostal.

„V návaznosti na nedávný článek Hazard v Karlových Varech (poznámka redakce – vyšel i v Karlovarském deníku), kde součástí navrhovaného řešení eliminace hazardu byla důsledná činnost samosprávy a použití všech jí dostupných prostředků, je nasnadě, aby začala sama u sebe a neprodleně případ po případu přezkoumala, zda vydaná povolení byla v souladu se zákonem,“ reaguje na aktuální informace zastupitel Petr Kulhánek (KOA).

„Pokud se najdou případy, že ke kolizi se zákonem došlo, a předpokládám, že jich bude celá řada, bude určitě možné dohledat i příslušné osoby jejichž rukama schvalování prošlo. Odtud je potom už krátká cesta jednak k nápravě stavu, jednak k vyvození osobní odpovědnosti všech zainteresovaných,“ dodává zastupitel Kulhánek.“

Kritikou na stranu magistrátu nešetři ani zastupitel Jiří Kotek.

„Tato problematika dle mého názoru přesáhla v Karlových Varech únosné meze. Vnímám ji už jednoznačně jako součást korupčního prostředí, které bezprostředně ovládá naše město a jeho vládnoucí koalici. Ta totiž dlouhodobě odmítá jakékoliv snahy problém projednávat, natož řešit,“ říká zastupitel. Proto prý nepokládá odhalená pochybení za něco nového. „Nevznikala totiž nahodile, ale pouze jako důsledek vlivu této skupiny na vedení města. Diktují si a radní jim pomáhají šířit tento mor hazardu po celém městě. Projdete-li se po městě, třeba po Sokolovské ulici a spočítáte si ty herny, uvidíte, kam jsme došli. Primátorce Vlkové byly přednější směšné finanční výtěžky od provozovatelů a Peričovy „dary“, současný primátor Hauptmann servilně kličkuje, že neví a uvidí, a náměstek Hybner či další koaličníci se jen culí, tlačí a kývou. Jejich obhajoby zákonnosti a bezchybnosti tohoto stavu jsou jen demonstrací vlastní přetvářky a ohebnosti morálky i zákona,“ doplňuje.

Současný stav krititují i komunisté. „Výherní automaty ve městě, jako jsou Karlovy Vary, které jsou světově známými lázněmi, by měly být spíše výjimkou. Jako lázeňské město bychom měli mít ještě přísnější normy. Lázeňští hosté stejně takové podniky nevyhledávají,“ konstatuje zastupitel Josef Murčo. Podle něho proto KSČM požaduje minimálně dodržení daného zákona.

„Když si vezmete, kolika rodinám automaty ubližují, jak jsou kvůli nim lidé zadlužení, tak se městu peníze, které z automatů vybere, ani nevyplatí,“ dodává Murčo.

Zrušit by se měla celá řada heren

Murčo stejně jako Kulhánek přiznal, že heren, které jsou případně v rozporu se zákonem, může být ve městě celá řada.

Materiály k tomu shromažďuje i O co jim jde?!. Konkrétně by mohlo jít o herny v Jaltské ulici, které jsou v těsné blízkosti státních orgánů, jakými je nedaleké státní zastupitelství i okresní soud. V rozporu by mohly být i herny na náměstí Milady Horákové, jež se nacházejí blízko základní školy i zdravotnické polikliniky.

Zákon by mohly porušit hned tři herny na sídlišti Čankovská — dvě jsou nedaleko základní školy, třetí se pak nachází ve stejném objektu jako městská knihovna, kterou navštěvují děti. Problém může nastat také u herny Elita, která je jen 94 metrů vzdálená od Základní umělecké školy Antonína Dvořáka.

V rozporu se zákonem o loteriích by mohly být snad všechny herny na Sokolovské ulici, od nichž je Základní škola a základní umělecká škola ve Šmeralově ulici vzdálená méně než sto metrů vzdušnou čarou. Podobně je na tom i herna na Vítězné ulici nedaleko transfúzní stanice. Danou vzdálenost by nesplňovala ani plánovaná herna v Krymské ulici, která je od mateřinky jen padesát metrů. Obyvatelé Tuhnic proti tomu sepsali už petici.

Autor: Jana Kopecká

7.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky SERVÍRKA/ČÍŠNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: SERVÍRKA/ČÍŠNÍK, Kontakt: p. Blažek Jaroslav MBA, e-mail: blazek@edengroup.cz, Pracovní doba - krátký/dlouhý týden 8:00 - 20:00 hod.. Pracoviště: Eden group a.s. - carlsbad plaza - 006, Mariánskolázeňská, č.p. 223, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Jaroslav Blažek, . Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě VÝROBNÍ DĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Kontakt: telefonicky, e-mailem: michaela.krejcova@lindner-group.com, 353 105 041, Pracovní doba: 6-14 hod a 14-22 hod, Praxe nebo vyučení v oboru zámečník, automechanik, nástrojář, obráběč kovů výhodou. , Zaměstnanecké výhody: Zaměstnanecké stravenky, příplatek na dovolenou, na Vánoce.. Pracoviště: Lindner türen - fassaden s r.o. - 001, Karlovarská, č.p. 1415, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: Michaela Krejčová, +420 353 105 043. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 33 930 Kč Ostatní učitelé a vychovatelé pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami ETOPED. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ETOPED, Kontakt: pí Kvasničková Jana, tel.: 353176216 /7:30 - 15:00), e-mail: ucetni@vuzlutice.cz, Jedná se o zástup po dobu nemoci.. Pracoviště: Výchovný ústav, dětský domov se školou, základní škola, střední škola a školní jídelna žlutice, jiráskova 344 - oo1, Jiráskova, č.p. 344, 364 52 Žlutice. Informace: Jana Kvasničková, +420 353 176 216. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 19 000 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech TRUHLÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TRUHLÁŘ, Kontakt: Hromádko Daniel, tel.: 601 550 500 /7:00 - 15:30), e-mail: daniel.hromadko@kalibra.cz, Pracovní doba: 6:00 - 14:30, Praxe v oboru truhlářství min. 1 rok. Praxe v oboru obráběč vítaná., Nabízíme stravné, stravenky.. Pracoviště: Bohemia lignum a.s. - 000, Botanická, č.p. 252, 362 63 Dalovice. Informace: Daniel Hromádko, +420 601 550 500.

Slavnostní předávání certifikátu opravňujícího Základní školu Truhlářská k používání značky “Zdravá školní jídelna“ .

Základní škola Truhlářská teď má „Zdravou školní jídelnu“

Ilustrační foto.

Ukradla přes 100 tisíc korun

Z ústavu spolu došli k oltáři

Aš - Chodili spolu dlouhých sedmadvacet let. Celé roky snili o tom, že se jednoho dne vezmou. A to se také stalo. Miloslav a Anna z Aše si své ano řekli v obřadní síni ašské radnice. V domácnosti se vzájemně doplňují a společně se starají o dva psy a kočky. A to všechno přesto, že mají mentální a kombinované postižení.

Energie si vyšlápla na Třinec, na body to nestačilo

Karlovy Vary - Hokejisté Karlových Varů v pátečním domácím utkání prohráli s loňským vicemistrem extraligy Třincem 0:2. Litovat mohli energetici hlavně první třetiny, ve které podali velmi dobrý výkon, nedokázali ale vstřelit branku a soupeři tak gólově odskočit.

Jazzfest slaví s hvězdnými hosty

Karlovarský kraj - Velké sály, ale také komornější kluby. Takové prostředí připravili pořadatelé jubilejního 35. ročníku Mezinárodního jazzového festivalu Jazzfest, který se bude konat na Karlovarsku a Sokolovsku.

Peníze pro obec přibývají

Prameny - Už více než šest set tisíc korun je na transparentním účtu, který zřídilo Sdružení místních samospráv České republiky pro účely veřejné sbírky na pomoc nejzadluženější obce republiky Pramenů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT