VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarský magistrát se chce zbavit Alžbětiných lázní

Karlovy Vary – Po Císařských lázních, Lázních III a domů na Lázeňské 1, 3 a 5 se karlovarská radnice hodlá zbavit dalšího historického majetku.

13.1.2010 4
SDÍLEJ:

Alžbětiny lázněFoto: DENÍK/Jan Havelka

Tentokrát došlo na Alžbětiny lázně, stoprocentní akciovou společnost města. Lázně město hodlá prodat nebo pronajmout.

„Minulý rok nebyl pro Alžbětiny lázně příliš příznivý. Kromě toho, že je stejně jako další zařízení lázeňství a cestovního ruchu postihla světová finanční krize a úbytek zahraničních klientů, tak také přišly o desítky procent dosavadních klientů z Thermalu. Ti začali využívat nové balneo přímo v hotelu. Očekává se proto, že rok 2009 uzavřou Alžbětiny lázně podle odhadů přibližně se čtyřmilionovou ztrátou. Přesná čísla budou známa po účetním zpracování loňského roku koncem ledna,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

V posledních letech provedly Alžbětiny lázně významnou investici do bazénu ve výši 10 milionů korun a další čtyři miliony vynaložily na novou střechu nad bazénem. Na investici si akciová společnost vzala úvěry. První splatila v roce 2008 a druhý vloni.

„Loni v říjnu schválilo zastupitelstvo města společnosti Alžbětiny lázně úvěr ve výši 2,35 milionu se splatností na dva roky. Primátor Werner Hautpmann (ODS) a náměstci Petr Keřka (ODS), Tomáš Hybner a Jana Petříková (oba ČSSD) konstatovali, že město by nemělo finančně dotovat ztrátu této akciové společnosti, neboť toto zařízení konkuruje podobným zařízením ve městě, provozovaným bez veřejné podpory ze strany města. Možné krizové scénáře jsou prodej společnosti nebo pronájem. O postupu bude město s vedením Alžbětiných lázní samozřejmě jednat po účetní uzávěrce,“ dodal Kopál.

Doplnil, že od příštího roku bude navíc město disponovat dalším veřejným bazénem se saunou díky projektu Centrum vodních sportů. „To sice nebude přímo lázeňské zařízení, ale nabídne také krytý plavecký bazén, vodní atrakce, saunu a podobně,“ uvedl mluvčí.

O prodeji či pronájmu objektu Alžbětiných lázní rozhodnou ovšem jedině karlovarští zastupitelé.

„V momentě, kdy město jako vlastník lázní přijde na to, že objekt neumí z jakéhokoliv důvodu uspokojivě provozovat, jsou podle mého názoru na řadě následující kroky. Buď se pokusit vyhledat důvěryhodného nájemce, který by objekt za vyjednaných podmínek provozoval. Nebo nebude-li takový nájemce nalezen, pokusil bych se aplikovat model dnes fungující u Zámeckých lázní a marně navrhovaný u Lázní III, tedy jít cestou dlouhodobého pronájmu investorovi, jenž by objekt převzal, zainvestoval a provozoval. Doba pronájmu by přitom měla být dostatečně dlouhá na to, aby měl investor i s dostatečnou rezervou garantovánu návratnost a zúročení své investice,“ uvedl opoziční zastupitel Petr Kulhánek (KOA).

Podle něj se u Alžbětiných lázní nabízí doplnění jak komerčního využití, tak potencionálně i zřízení ubytovací části tak, aby byl vhodně a synergicky doplněn stávající balneoprovoz.

„Prostorově není potenciál Alžbětiných lázní zcela využit a technicky proveditelná tato varianta je. Investiční příležitost to tedy určitě zajímavá může být i za předpokladu, že objekt zůstane v majetku města. Proto jsem, stejně jako u Lázní III, jednoznačně proti jakékoliv formě prodeje tohoto historického majetku města, bohužel, jako dalšího v řadě,“ zdůraznil zastupitel Petr Kulhánek.

Autor: Ivana Kalinová

13.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení