Podpis. To se dozvědí lidé, kteří si na internetu vyhledají registr oznámení o činnostech, majetku, příjmech, darech a závazcích podávaných karlovarskými náměstky a radními.

Výjimku tvoří pouze radní Arnošt Donth (ODS) a Martin Zeman (ČSSD) a náměstek Tomáš Hybner (ČSSD). Ti jediní zřejmě zákon o střetu zájmů pochopili a před veřejností nehodlají nic tajit.

Majetkové přiznání museli podat také vedoucí odborů karlovarského magistrátu.

„Dokumenty nám předali všichni, kterým to zákon přikazuje, a my jsme tyto údaje zveřejnili na internetu,“ uvedl Jakub Kaválek, mluvčí karlovarského magistrátu.

Mezi poslední opozdilce patřil radní Radek Novák (ČSSD), ale i ten se k tomuto kroku nakonec odhodlal.

A co se lidé, kteří si v majetkových přiznáních politiků na internetu zabrouzdají, dozvědí?

Prakticky nic.

Většina radních v roce 2007 neobdržela žádný dar, nevzala si leasing na vůz ani hypotéku na dům, nemá dluhy a nic si za loňský rok nepořídila. Někteří si, jako primátorka Veronika Vlková a radní Jiří Hejda (oba ODS) nebo radní Václav Larva (ČSSD), ze soukromého podnikání přivydělali k platu statisíce. A tím se netajili. Jiní ale mají podle majetkového přiznání na kontě nulu.

Hypotéku kolem tří milionů se nerozpakoval přiznat Arnošt Donth (ODS), který přiznal také příjmy ve společnostech, které vlastní a v nichž je jednatelem.

Ani náměstek Tomáš Hybner (ČSSD) se netajil tím, že musí splatit byt, který si v loňském roce pořídil za 3,2 milionu. Hybner zároveň splácí hypotéku za 2,4 milionu korun. I náměstek Petr Keřka (ODS) si vzal na pořízení bytu úvěr ve výši 329 tisíc korun.

Radní Martin Zeman přiznal splácení leasingu ve výši 750 tisíc korun, k tomu hypotéku za 1,2 milionu a nového syna Michala. Ten se narodil včera ve 13.37 hodin a váží čtyři kilogramy. Gratulujeme.

Bez dluhů, pohledávek, příjmů, hypoték a dalších závazků jsou zřejmě náměstkyně Jana Petříková (ČSSD), která kolonky buď ignorovala, protože je ani neproškrtala, nebo údaje pravdivě zodpověděla. Bez dluhů jsou také radní Jiří Hejda (ODS), Radek Novák (ČSSD) a radní Václav Tomášek (ODS). Ten má ovšem příjmy, přibližně 250 tisíc korun, ze soukromého podnikání.

Uvolnění radní Jiří Dietz (ČSSD) a Dagmar Laubová (ODS) si nic nepřijali a nic si nepřivydělali. Naopak uvolněný radní Pavel Žlebek (Zelení) přiznal, že v roce 2003 obdržel za vítězství v soutěži Těžební unie 50 tisíc korun. Majetková přiznání na internetu

uvedli také vedoucí odborů karlovarského magistrátu včetně vedoucí stavebního úřadu Ivany Doubové.

Každý, kdo má o tyto podrobné informace zájem, si musí k nim opatřit přístupový kód na radnici.