Svatby smíšených párů nejsou v Karlových Varech ani v celém Karlovarském kraji ničím výjimečným. Pro cizince, a to jak muže, tak ženy, je manželství s Češkou nebo Čechem prakticky legalizací jejich zdejšího působení. Mohou totiž po dvou letech manželství zažádat o trvalý pobyt a po pěti letech získají občanství.
„Jednou jsem oddával tři smíšené páry v jeden den. Bylo to zvláštní, protože čeští muži si brali za manželky ženy ze států bývalého Sovětského svazu. To není nic zvláštního, ovšem zarazil mě vysoký věkový rozdíl. Těm mužům bylo kolem třiceti, a některým ani ne, a ženám k padesátce,“ uvedl jeden z karlovarských zastupitelů. „Některé ze smíšených párů se evidentně berou z lásky, u dalších je zřetelný jiný úmysl. Zda jde o fiktivní sňatek, to nám ovšem vůbec nepřísluší komentovat,“ dodal politik.
A právě to je případ Stanislava Bílka, který si vzal za manželku Marinu M. z Kazachstánu.
„Zeptala se mě, zda bych si ji vzal za ženu, ale odmítl jsem ji. Byla ale vytrvalá a já jsem byl sám, takže se ke mně přistěhovala. Po třech měsících jejího naléhání jsme se v březnu 2007 vzali. Mám dost náročnou práci, jsem řidič kamionu, takže s ní jsem byl teoreticky ženat jen 110 dní. A to mi slibovala, že se mnou bude jezdit, že založíme společnou firmu. Svatbu a všechno jsem financoval, a jak se mi odvděčila. Živil jsem ji, svůj plat si odkládala stranou. Pak mi ukradla eura, a když jsem je požadoval zpět, tak na mě zavolala policii, že ji obtěžuji. Pak po mně hodila telefonem, o nějž jsem se pořezal,“ líčí úděsné manželství s Marinou Bílek, který se s manželkou rozvedl v květnu 2008.
„Celou svou anabázi s manželkou z Kazachstánu chci zveřejnit proto, aby si jiní muži dali pozor. Prokazatelně se za mě chtěla vdát ze zištných důvodů,“ dodal Bílek.
Je rozhodnut to tak nenechat. „Obrátím se na cizineckou policii a na příslušnou ambasádu,“ uvažuje.
Podle informací ostrovské radnice byly sňatky s cizinci, většinou vietnamské národnosti a Ukrajinci, časté ještě v loňském roce. „Tento rok evidujeme více manželství s občany Slovenské republiky,“ sdělili na ostrovské radnici.
Pokles zájmu o smíšená manželství eviduje v současnosti také karlovarský magistrát. „V souvislosti s úpravou legislativy o pobytu cizinců na území České republiky sledujeme nepatrný pokles zájmu o smíšená manželství,“ uvedl Lukáš Pokorný, mluvčí radnice.
Podle vyjádření odborníků je totiž právě tento zákon dost přísný. „A to je určitě dobře,“ dodávají.
Karlovy Vary jsou také vyhledávaným městem, kde vstupují do manželství cizinci, například Němci, ale i třeba Rusové. „Počet těchto sňatků se nemění, zůstává téměř stejný,“ dodal Pokorný.