Mimořádně nepříznivou situaci s nájezdy romských rodin s dětmi musely řešit pedagožky z mateřinky na náměstí Emy Destinové v Dolních Drahovicích několik měsíců. Když se smutný případ ničení nové zahrady pro žáčky školky včetně nového hřiště, pískoviště a dalších hracích prvků objevil v médiích, ničení zahrady ustalo.

„Už jsem byla zoufalá, oprava školky i obnova zahrady a spousty krásného dětského vybavení ke hraní bylo pravidelně devastováno romskými rodinami, které sem vodily děti. A to ilegálně, většinou přes plot v zadní části zahrady, která sousedí se zdmi garáží. Zejména romské děti se tamtudy dostávaly do našeho areálu a nenechaly tady nic v pořádku, čmáraly po zdech i popelnicích, ničily zahradní nábytek a podobně,“ připomněla ředitelka školky Jitka Baltyzarová.

Pomoc přislíbil předseda Romské občanské iniciativy v Karlových Varech Ladislav Bílý.

„Pan Bílý opravdu přišel, seznámil se se situací a pak jednal i na magistrátu s náměstkyní Janou Petříkovou. Od té doby nedošlo k jedinémi incidentu. Zřejmě se v Romech pohnulo svědomí. Vždyť ničit prostředí dětem, to chce opravdu hroší kůži. A naproti školce je velké veřejné dětské hřiště a tam si mohou chodit hrát všechny děti. Tak nechápu, proč musely předtím chodit k nám,“ dodala už spokojeně ředitelka Baltyzarová.

Vydrží zde klid?