Nervozita, napětí a stres a poté radost. Tak by se daly zkráceně popsat maturitní zkoušky. Ty už na některých školách skončily, ale jinde se právě v těchto dnech rozhoduje, kdo bude spokojeným absolventem.

V úterý 2. června se maturovalo například na Obchodní akademii v Bezručově ulici v Karlových Varech. „Maturantů je letos kolem devadesáti. Maturují z češtiny, ekonomiky, účetnictví a čtvrtý předmět si volí. Předtím už se konaly praktické maturity,“ uvedla Jana Chyšková, učitelka maturující třídy 4. B z obchodní akademie.

Podle ní se její třídě zatím velmi dobře daří. „Naše třídy patří k nejlepším na škole, takže zatím problémy nebyly, ba naopak. Už jsme měli ze šesti maturantů pět s vyznamenáním,“ doplnila učitelka.

Jednou z maturantek byla také Jitka Bláhová. „Připravovala jsem se v podstatě až o svatém týdnu. Maturita je hodně o štěstí. Záleží hodně na tom, jakou si člověk vylosuje otázku. Mně by spíš vyhovovalo, kdyby byly maturity více tematické, těch otázek je skutečně hodně,“ uvedla maturantka Jitka.

Studenti karlovarské střední odborné školy stavební už mají maturity za sebou. „Maturovalo se minulý týden. S výkonem našich maturantů jsme celkem spokojeni, i když se našli i tací, kteří budou muset maturitní zkoušky opakovat. Naštěstí jich ale nebylo mnoho,“ uvedl Michal Vachovec, ředitel stavební školy.

Otázkou zůstává, co na budoucí maturanty čeká příští rok, kdy budou státní maturity. „Je pravda, že řada studentů má obavy, jak to vlastně všechno dopadne. Pravdou ale je také to, že to bude něco nového a jiného. Doufám, že to budou budoucí maturanti zvládat bez problémů a vše bude bez problémů,“ uvedla učitelka Jana Chyšková.