VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Meandr Ohře spláchl 50 milionů

Karlovy Vary – Kromě stojaté vody je areál poset střepy. Mezi tím jsou hřiště a dětské prolézačky.

28.7.2010 34
SDÍLEJ:

Meandr Ohře v den kolaudace.Foto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Na první pohled je to nádhera. Z toho druhého naskakuje husí kůže. Kam šlápnete, tam je sklo, střepy a voda. Meandr Ohře je podle mnohých nepovedou akcí, která karlovarský magistrát a Evropskou unii stála přes padesát milionů korun.

Měl to být skutečně nádherný areál pod širým nebem pro rodiny s dětmi pod širým nebem. Střepy, skleněné či keramické, jsou zkátka všude. Stačí úkrok z plážového hřiště a s pořezanou nohou skončíte na záchrance. Magistrát chce ale střepy ručně vysbírat a kolaudační komise pustila meadr k dalšímu užívání. „To, co jsem zde viděl, bylo jako facka. Odešel jsem znechucen a nemám ani nejmenší chuť se sem v blízké budoucnosti vracet,“ uvedl například zastupitel Petr Kulhánek (KOA).

Strana zelených je v hodnocení areálu zcela nekompromisní. „Karlovy Vary mají nejdražší rýžovou plantáž v Evropě. Tuto plantáž za více než 40 milionů korun, tedy asi nejdražší podobné pole v Evropě a možná i na světě, zkolaudoval v úterý karlovarský magistrát. Ještě předtím se kromě přezdívky „rýžové pole“ začaly šířit i další – země tisíců jezer či přírodní kluziště,“ uvedl Dominik Jandl, předseda karlovarských Zelených.

„Vzhled a funkčnost areálu tak podobně jako u Rolavy podporuje spíše teze o tom, že při projektování těchto areálů myslelo spíše než na rekreační vyžití obyvatel na několik 'zavedených' stavebních firem, pro něž jsou veřejné zakázky nejen v době krize vítaným šrotovným,“ domnívá se Dominik Jandl, předseda karlovarské Strany zelených.

„Navíc se kolaudace konala dva měsíce po původním termínu, město by tedy mělo od firem, které stavbu realizovaly, požadovat příslušné finanční sankce,“ dodal Jandl.

„Areál jsme pravidelně sledovali již během výstavby a i po ukončení stavebních prací. V poměru k ceně lze výsledek i okem laika označit za odfláknutý a totálně nedomyšlený. Už výběr samotné lokality je absolutně nepochopitelný. Z jedné strany přímo přináleží frekventovaná silnice a jen přes řeku vede průtah městem. Nad hlavami návštěvníků zase vedou hned dvoje vedení vysokého napětí. Že se jedná o záplavové území s vysokou hladinou spodních vod, není třeba vůbec dodávat,“ vyčetl negativní faktory Jandl.

„Území o rozloze cca 8,6 hektarů připomíná spíše typickou finskou krajinu tisíců jezer. Mimo projektovaný „Ohárecký náhon“ z Ohře a dvě vodní plochy jsou tu také po každém dešti desítky neplánovaných velkých kaluží. Voda se tu v meandru logicky drží neustále a tak mimo zpevněné plochy najdete spíše bažinu. Místo písčitých cestiček a ploch pro petangue a beach volejbal naleznete spíše tekuté písky,“ komentoval nevhodnost vybrané lokality a stav areálu Daniel Kocum, expert karlovarských zelených pro životní prostředí.

„Asfaltový ovál je prý určen bruslařům. Problém ale je, že brusle si vestoje i profesionál obuje jen s velkými obtížemi. Uznávám, že povedená je tu víceúčelová stezka po obvodu parku, je tu rovný povrch akorát pro in-line bruslaře. Ideu bruslařské dráhy tu už jen kazí bláto a voda na cestě nebo taky absence jakéhokoliv mobiliáře , jako jsou lavičky nebo odpadkové koše,“ popsal jeden z velkých nedostatků Kocum.

Podle něj je problematický i samotný přístup do areálu. Lidé musí buďto po prašné betonovo-štěrkové cestě areálem staré vodárny, nebo složitě obklikou přes nový most přes Ohři,“ dodal Kocum.

Podle Jandla i Kocuma zdaleka ale nejde o jediné nedostatky v celém areálu. „Například na sloupech vysokého napětí nejsou žádné zábrany, takže je otázkou času než se na ně někdo pokusí vylézt. Hned vedle parkoviště se pak nalézají jasně viditelné a snadno přístupné vstupy do vodárenských nádrží, kde se ve více než dvoumetrových jámách nalézají hromady odpadků. I dospělý by měl problém se odtamtud dostat, natožpak dítě,“ popsal jedno z „lákadel“ Jandl.

Karlovarský magistrát je ale přesvědčen o tom, že na menadru Ohře je vše v pořádku a kritiku odmítá. Vybudování areálu Meandr Ohře brání.

„Místní šetření pro vydání kolaudačního souhlasu na stavbu komunikací v meandru nebyly zjištěny žádné bezpečnostní nedostatky, které by užívání těchto komunikací bránily. Věříme, že do patnácti dnů bude pro tyto stavby kolaudační souhlas vydán,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

Zemina v meandru podle mluvčího pochází přímo z meandru. „Byla pouze přemístěna či přesypána během zemních prací, což je ekonomicky i ekologicky nejvýhodnější varianta. Objevené střepy jsou samozřejmě i pro nás nepříjemným překvapením. Ručně je sbíráme a chceme využít i pomoci osob, které vykonávají pro město tak zvanou veřejnou službu,“ zdůraznil mluvčí.

Doplnil, že podle stavebního zákona nejsou terénní úpravy ani instalované herní prvky stavbou. Město má ale samozřejmě zájem, aby veřejné užívání meandru bylo bezpečné. „Jak již bylo řečeno, nalezené střepy ručně vysbíráme. U herních prvků doložil výrobce certifikát, jsou tedy bezpečné při standardním používání, podobně jako herní prvky v jiných parcích a hřištích ve městě,“ uvedl Kopál.

O Meadr Ohře se zajímají také zastupitelé. „Když jsem poprvé viděl jeho vizualizaci, vypadalo to velmi efektně a promyšleně. S výhradou, že toto území přeci jen není investiční prioritou, když je vnitřní město jako tankodrom, jsem se tešil na klidové a relaxační územi, kde se děti vyřádí bez starosti o to, že dojdou k úhoně,“ řekl Petr Kulhánek (KOA).

„Stejně jako se zdála předražená Rolava, podobnou dírou na peníze je Meandr, ale s výsledkem ještě nesrovnatelně horším. Rozbahněná hlušina, kde i lebeda zhyne, střepy v koncentraci ještě vyšší než na Rolavě. Nové cesty mimo asfaltový okruh již nyní poničené, někde v bahně utopené. Vysoké napětí nad hlavou, jeho stožáry zřejmě nahrazují avizované horolezecké stěny. V teplé dny není kam před sluncem utéct, po výsadbě stromků ani památka. Buldozerem srovnaná šotlovina je prý parkovištěm. Celkový dojem: smutek. Nad tím, že příjemná zóna zůstává jen na vizualizaci a nad tím, že město opět vyhodilo neskutečné peníze, za které by se toho ve městě udělalo mnoho užitečnějšího,“ uvedl zastupitel Kulhánek.

A podle Zelených má má Meandr Ohře ještě další problém.

„Nebezpečí pro děti bez dozoru představuje i kamenné koryto jednoho z vodních děl, jež se v areálu nacházejí. Navezená nekvalitní zemina je pak plná skleněných a porcelánových střepů, jakoby pocházela ze skládky některé z blízkých porcelánek. Kvalitní zeminu, která zde byla po někdejším květinářství, si stavební firmy zřejmě odvezly k ‚dalšímu použití‘,“ upozornil na další nebezpečí zejména pro děti Daniel Kocum.

Autor: Ivana Kalinová

28.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 34
SDÍLEJ:
Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Ilustrační foto

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení