Lázeňské město Karlovy Vary by mohlo být bohatší o další lanovku. Po nápadu postavit lanovku na Tři kříže, který obhahuje náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD), se nyní objevil další – vybudovat lanovku z areálu KOME (Kouzelné městečko mezi letním kinem a Gejzírparkem) na Vítkovu horu. Součástí tohoto záměru je podle náměstka Petra Keřky (ODS) i lanovka.

Oslovení odborníci nad tím ale kroutí hlavami.

„Tento záměr vychází z podnětu na změnu územního plánu v této lokalitě. Karlovým Varům klesá návštěvnost a s tím je potřeba něco dělat. KOME je strategickým bodem, ale postrádá sociální zázemí. I proto vznikl návrh na nový dopravní terminál jehož součásti by měla být také lanovka na Vítkovu horu včetně sjezdovky,“ informoval Keřka.

Podle náměstka Keřky jde ryze o investiční aktivitu města. Ne všechny dotčené pozemky ale Karlovým Varům patří, některé jsou ve vlastníctví soukromého majitele.

Na dotaz, kolik by tento záměr měl stát, náměstek Keřka odpověděl: „Zatím čekáme na urbanistickou studii.“ Po změně územního plánu by zde měla vzniknout plocha s občanskou vybaveností s převahou zeleně a s lokalitami pro sport a dopravu.

Je to tři roky, co náměstek Hybner přišel s návrhem postavit lanovku na vrchol Tří křížů, kde by se mohl nacházet i hotel.

Město na realizaci této akce ale doposud nenašlo peníze.

Tak podle zaměstnanců KOME, kterým v úterý 9. září redaktoři Deníku představili nový nápad města, dopadne i záměr s lanovou na Vítkovu horu. „Kde na to chce vzít město peníze, když se kvůli multifunkční hale natolik zadlužilo?“ nechápali.

Podobný názor má i karlovarský historik a člen klubu Za krásné Karlovarsko Jiří Klsák. „Podle mě už jsou Karlovy Vary přelanovkovány a přesto vznikají další projekty. Otázkou zůstává, kde na to vzít peníze. Pánovaná lanovka na Tři kříže by podle mého názoru měla stačit,“ konstatoval historik.

Ten připomenul, že Vítkova hora patří už tradičně mezi místa, kam se vydávají turisté z Karlových Varů. „Myslím si také, že do této lokality města sportoviště zkrátka nepatří. Karlovy Vary mají nadmořskou výšku jen necelých čtyři sta metrů, kdežto Mariánské Lázně, kde mají také sjezdovku, mají o dvě metrů více,“ poznamenal Klsák. Podle něho je nutné přihlédnout i k tomu, že dané údolí je zateplené kvůli vyvěrajícím pramenům.

Vybudovat sjezdovku v Karlových Varech nepovažuje za rozumné ani dobré také šéf Tělovýchovné jednoty Jáchymov Otakar Štika. „Jako bývalý Karlovarák toto město znám a vím proto, že zde určitě nejsou takové přírodní podmínky, které by byly pro podobný záměr podminkou. V poslední době v Karlových Varech nebývají ani takové mrazy, jako bývaly,“ dodal šéf TJ Jáchymov, která obhospodařuje téměř všechny sjezdovky na Božím Daru.

Štika zároveň zdůraznil, že sjezdovka v takové lokalitě by se musela zasněžovat, což by bylo velmi drahé a o ekonomické rentabilitě se tak podle něho nedá vůbec mluvit.