Crazy Heart s Jeffem Bridgesem, to je film, který dnes večer odstartuje 45. mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Slavnostní projekce se zúčastní osobně režisér tohoto oscarového filmu, Scott Cooper – další čerstvý host letošního ročníku.

Jude Law se těší do Karlových Varů

Největšíhvězdou se letos stane britský herec Jude Law, který se na festivalu ukáže v pondělí a převezme tu Cenu prezidenta festivalu. „Kdo ho doprovází, je zatím stále otevřené, stejně jako jeho program,“ řekl včera Deníku Kryštof Mucha. „Velmi se ale zajímal o samotný festival, lázeňské město a jeho kolorit, určitě si vše bude chtít prohlédnout, a také zhlédnout některé filmy. Včetně Talentovaného pana Ripleye, kterého slavnostně uvede před diváky.“

Herzova pocta, cena i lampy

Kromě něj míří do Varů slavný ruský filmař Nikita Michalkov, dostane tu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a uvede nový film Unaveni sluncem: Exodus. Český režisér Juraj Herz převezme obdobnou cenu a zavzpomíná na své legendární Petrolejové lampy, jež tu mají dvě slavnostní projekce. Hvězdou letošní festivalové znělky, kterou točil tradičně Ivan Zachariáš, bude loňský festivalový host John Malkovich.

V největší filmové přehlídce (kategorie A) u nás, jež potrvá do 10. července, se v hlavní soutěži objeví český Kuky se vrací a 3 sezóny v pekle. Do soutěže dokumentů nad 30 minut byl vybrán snímek Heleny Třeštíkové Katka, soutěžní sekce Na východ od Západu nabídne debut Zoufalci Jitky Rudolfové. Soutěžní sekce Fórum nezávislých zařadila do programu nízkorozpočtový snímek Dvojka rovněž debutujícího Jaroslava Fuita. V hlavní festivalové soutěži se objeví polský snímek Matka Tereza od koček a francouzské Sladké zlo, španělskou kinematografii bude reprezentovat film Moskytiéra, v němž jednu z postav vytvořila Geraldine Chaplinová.

Dvanáct kinosálů, Aréna nebude

Promítat se bude ve dvanácti kinosálech, žádný nový kvůli průtahům s multifunkční arénou nepřibyl, aréna nabídne jen několik doprovodných akcí. Včera se prodávalo ve třinácti pokladnách v hotelu Hermal, na jejich otevření čekalo ráno kolem dvou stovek zájemců.

Někteří přišli k pokladnám i více než tři hodiny před zahájením prodeje. Dnes už jsou otevřeny všechny zbývající (celkem 24) festivalové pokladny, jejich počet odpovídá loňské úrovni.

Filmů je o něco méně než vloni, proto je podle organizátorů větší šance, že se diváci dostanou na víc projekcí. Hlavně proto, že bude víc repríz. Velký zájem diváků byl zejména o filmy Kawasakiho růže, Ženy v pokušení a Kuky se vrací.

Vstupné je stejné jako loni

Festival Pass stojí stejně jako loni – 1000 korun na celou dobu, studenti ho mají o 300 korun levnější, a získali možnost vyzvednout si tři vstupenky na tři různá představení denně. Charitativní akcí bude letos Běh pro centrum Paraple, který se uskuteční na Mlýnské kolonádě. Můžete se těšit na ukázku jízdy na historických velocipedech za doprovodu flašinetu, autogramiádu osobností filmu, vystoupení TAM-TAM Orchestra, startovat bude mj. Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř, Pavel Novy a další.

Připraven je i tradiční jednodenní hudební festival Čez Energy Fest, který se letos koná 3. července v Poštovním dvoře, nebo Škola filmových polibků u Thermalu, kde se jako instruktor představí i Leoš Mareš.