Zdražení až o čtyři koruny u jednotlivého jízdného čeká cestující karlovarskou městskou hromadnou dopravou od 1. dubna. Naopak senioři nad 70 let, držitelé zlatých a stříbrných Jánského plaket v důchodovém věku, děti do patnácti let, či kočárky s dětmi a jednočlenným doprovodem se budou dopravovat zdarma.

Podle Pavla Bohánka, ředitele karlovarského Dopravního podniku, se zdražování dotkne pouze menšiny cestujících. „Jde o zhruba dvacet až pětadvacet procent lidí. Většinou náhodné cestující, či turisty. Více než osmnáct tisíc lidí totiž používá průkazky, u nichž cena zůstává stejná. Zvyšují se tedy pouze ceny jednotlivého jízdného. Krátkodobé i časové jízdné zůstává stejné,“ uklidnil ředitel.

Z vyjádření primátora Wernera Hauptmanna vyplývá, že se naopak město snažilo řadě cestujících finančně ulevit. „Od 1. dubna začne fungovat tarif, díky kterému se budou některé skupiny lidí dopravovat zdarma,“ informoval Hauptmann. „Děti do patnácti let, senioři nad sedmdesát let a další lidé zaplatí pouze registrační poplatek, který bude v letošním roce 150 korun, protože tarif zahájí platnost až v dubnu, a v příštím pak 200 korun za celý rok,“ dodal primátor.

Podle něj nehrozí, že by tyto nové tarify přinesly výrazné ztráty. „Situaci budeme sledovat, očekáváme, že by se příjmy mohly snížit přibližně o statisíce korun, ale v rozpočtu máme připravené dostatečné krytí případných ztrát. Chtěli jsme poskytnout široké skupině cestujících šanci, aby mohli jezdit levněji, a například rodiny s dětmi či senioři nad sedmdesát let ušetřili za jízdné. Zároveň se nezdražuje ani měsíční časové jízdné. Myslím, že to většina cestujících v této době spíše uvítá,“ dodal primátor Hauptmann.

„Myslím, že pro seniory, děti a podobně je to výhodné, ale zdražování jízdenek by být nemuselo,“ uvedl jeden z cestujících.

Jednotlivé jízdné

Jízdenka nepřestupní základní: 12 korun, po změně 16 korun.
Jízdenka nepřestupní zlevněná: 6 korun, po změně 8 korun.
Jízdenka přestupní základní: 16 korun, po změně 20 korun.
Jízdenka přestupní zlevněná: 8 korun, po změně 10 korun.
Jízdenka na vyhlídkové lince 91: základní 70 korun, bez změny.
Jízdenka na vyhlídkové lince 91: zlevněná 12, po změně 16 korun.