Noční teploty kolem minus 20 stupňů Celsia. Silné mrazy panují na Karlovarsku už druhý týden a ačkoliv mají obyvatelé jiných částí republiky naději, že se v nadcházejících dnech alespoň trochu oteplí, lokality kolem Krušných hor se to netýká.

Ivo Bohman z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni však přece jen pro obyvatele Karlovarska má i dobré zprávy. „Kdy skončí silné mrazy? To záleží na tom, kdy povolí inverze. Předpokládáme ale, že inverzní počasí vydrží minimálně do této soboty,“ informoval Bohman. Podle něho se v sobotu očekává sněhová fronta, která by měla narušit právě současnou inverzi.

„Příští týden už by mělo být tepleji. Denní teploty by se měly pohybovat kolem nuly, noční pak v průměru kolem minus pěti stupňů,“ dodal plzeňský hydrometeorolog.

Silné mrazy zatím nezpůsobily v regionu žádné větší problémy. To potvrdil například i ředitel Ostrovské teplárenské Tibor Hrušovský.

S většími komplikacemi se nepotýkají zatím ani Vodárny a kanalizace Karlovy Vary (VaK). „Musím to zaklepat, ale k žádným větším poruchám zatím nedošlo. Ty mohou nastat naopak v momentu, kdy se začne po dvou až třech týdnech velkých mrazů oteplovat. Když totiž zem rozmrzá, může ovlivnit i pohyb potrubí. Naštěstí se má ale podle předpovědí počasí období mrazů zkrátit, takže půda snad tolik nezamrzne,“ konstatoval ředitel VaKu Antonín Jágl.

Doplnil, že současné počasí komplikuje VaKu výkopové práce. „V mrazech se těžko pracuje, když země je zmrzlá až do půl metru. Proto se výkopy musí dělat ručně za pomoci sbíječky,“ dodal Jágl.

Probémy kvůli mrazům nemá ani Karlovarská teplárenská. „Neměli jsme žádný výpadek. Musím zaťukat, ale žádné mimořádné události jsme zatím nezaznamenali. Vyplatila se nám údržba. Máme rezervy, i v mrazech přes dvacet stupňů jsme schopni teplo do domácností dodávat,“ uvedl ředitel Karlovarské teplárenské Roman Miarka.

Nečekané události kvůli mimořádným mrazům nemusela řešit ani Správa lázeňských zdrojů a kolonád. „Výjimečné situace jsme neřešili. Předpokládáme ale, že problémy nastanou, až se oteplí,“ uvedl ředitel Jiří Trnka.

Vřídelní voda ale lázeňským hotelům jen tak nepoteče. „Od 19. ledna máme odstávku a ta je delší než v uplynulých letech. Končí až 27. února, ovšem lázeňské domy od nás budou dostávat vřídelní vodu už po čtrnácti dnech,“ uvedl Trnka. Správa lázeňských zdrojů a kolonád zvažuje i zdražení odběru vřídelní vody. „K tomu by ale mohlo dojít až v druhé polovině roku. Zatím není nic rozhodnuto,“ dodal Trnka.

Jana Kopecká, Ivana Kalinová