To, na co se většina studentů středních škol a gymnázií připravovala je tu. Tento týden začaly ústní maturity na Prvním českém gymnáziu v Karlových Varech. V příštím týdnu to ovšem již vypukne ve většině škol v regionu.

Ze studentů, kteří posedávali na chodbě před učebnou, byla cítit obrovská nervozita. Někteří si stále dokola opakovali, že to neudělají, jiní si opakovali některé otázky. „Učím se od března, ale nyní už vím, že jsem měl začít o pár týdnů dříve. Doufám, že to zvládnu, protože už to chci mít za sebou a užívat si pár měsíců volna. Byla by to škoda to teď neudělat, když jsem zvládl dojít až sem,“ řekl maturant Petr.

Podobný názor měla i maturantka Eliška Opatrná – Bicanová. „Učím se od ledna, ale nebylo to úplně systematicky, největší aktivitu jsem dělala poslední tři týdny. Maturuji například ze zeměpisu nebo cizího jazyka,“ svěřila se dívka. „Doufám, že to dneš dobře dopadne, protože už mám i plány do budoucna, a kdybych neodmaturovala, tak by se vše zdrželo,“ dodala maturantka z oktávy B.

Ta už má i jasno o své další budoucnosti. „Chtěla bych jít na Vysokou pedagogickou školu do Plzně, která nabízí i obor zaměřený na zdravou výživu a podobné věci. Po škole bych si totiž ráda založila vlastní fitcentrum a také pracovala jako dietoložka. To by se mi splnil můj velký sen. Snad se to podaří, protože bych se opravdu ráda pohybovala v těchto oborech. Vše záleží na mé přípravě, schopnostech a samozřejmě je potřebná i dávka štěstí,“ přála si Eliška Opatrná – Bicanová.

Podle ředitele gymnázia je jen velmi malé procento studentů, kteří se k maturitě nedostali. „Naše škola je zaměřená hlavně na lidi, kteří chtějí studovat i v budoucnu, a proto se většina z nich snaží. Ze 122 maturantů ke zkoušce dospělosti nebyli puštěni pouze dva,“ nastínil ředitel.

Na gymnáziu maturovaly čtyři třídy. „Počty maturantů jsou v podstatě stejné jako v minulých letech. Maturovalo se z češtiny a cizího jazyka a další předměty si studenti sami volili. Mohla to být například fyzika, matematika, nebo třeba dějepis. Většina studentů si samozřejmě obory volí podle toho, kam poté směřují na vysokou školu,“ dodal ředitel Prvního českého gymnázia v Karlových Varech.

Některé maturanty zkouška dospělosti teprve čeká.

„U nás se maturuje příští týden, tak jsem zvědavý, jak to našim studentům půjde a zda vše zvládnou bez problémů,“ řekl Pavel Žemlička, ředitel Střední průmyslové školy v Ostrově.

Další maturanti se ke slovu dostanou například i až první týden v červnu. Termíny se na středních školách liší.

(jah, kop)