Postavit novou krajskou nemocnici na zelené louce? Zachovat a zrekonstruovat současné? Kde a jestli vůbec omezit lékařskou péči? To jsou jen některé z otázek, které nyní řeší vedení Karlovarského kraje. Na konferenci ve čtvrtek 10. září byla představena strategie zdravotnictví Karlovarského kraje, která má pomoci najít na tyto palčivé otázky odpovědi. Konečné slovou však budou mít zastupitelé.

„Současný stav je neudržitelný a to hned z celé řady důvodů. Musíme situaci co nejrychleji řešit. Proto se také na tomto strategickém plánu pracovalo,“ konstatovala Berenika Podzemská, krajská radní pro oblast zdravotnictví.

Zastupitelé budou vybírat ze tří možností – první je taková, že se postaví nová nemocnice, která spojí personálně sokolovskou a karlovarskou a vznikne někde na cestě mezi Karlovými Vary a Sokolovem. Nemocnice v Chebu by zůstala zachována. Druhá možnost spočívá v tom, že by vznikla vetší krajská nemocnice v Karlových Varech, sokolovská by sloužila k následné péči a chebská by sloužila jako nemocnice prvního typu, přičemž by se počítalo s její přestavbou. Třetí možností je zachovat všechny tři nemocnice, což je podle strategie nevyhovující řešení. „Zastupitelé by měli o tomto tématu rozhodovat 24. září na zastupitelstvu. Rozhodně chceme, aby se řešení našlo,“ dodala Podzemská.

Jiří Fojtík, ředitel Karlovarské krajské nemocnice si uvědomuje důležitost situace. „Nebudu říkat, která z těch možností je nejlepší, ale rozhodně je potřeba zachovat zdravotní péči všude. Nemělo by dojít k žádnému zavírání nemocnic. V budoucnu však bude potřeba zdravotnictví nějakou formou zcentralizovat ale tak, aby vše fungovalo bez komplikací a lékařská péče byla pro občany stále dostupná. Nejblíže bych tedy měl k první variantě,“ dodal ředitel Fojtík.

Hejtman Novotný: Je třeba stabilizovat všechny tři nemocnice

Podle hejtmana Karlovarského kraje je v současnosti potřeba stabilizovat všechny tři nemocnice. „Byl jsem se několikrát v nemocnicích podívat. V Chebu je víceméně klid, lékaři by schvalovali výstavbu nové nemocnice. V Karlových Varech je také vůle k výstavbě nové nemocnice. V Sokolově jsou také pro výstavbu nemocnice nové, ale chtějí jistoty, což chápu,“ konstatoval Novotný.

„Chceme stabilizovat všechny nemocnice, máme připravených 140 milionů korun na další vybavení, z čehož čtyřicet procent půjde do Karlových Varů a po třiceti procentech do Sokolova a Chebu. Rozhodně se žádná nemocnice nebude zavírat,“ ujistil Novotný. „V budoucnu bych však byl pro možnost, aby se postavila krajská nemocnice nová,“ dodal hejtman.

Exhejtman Pavel: "Strategie neobsahuje v podstatě nic nového"

Bývalý hejtman Josef Pavel má na toto téma jiný pohled. „Tento materiál se strategií neobsahuje v podstatě nic nového. Hodně záleží na tom, jaká bude vůle situaci řešit. Můj názor je takový, že by měly zůstat všechny tři nemocnice, ale v Karlových Varech by se měl postavit pavilon akutní péče. Podle mě je nemožné, aby například v krajském městě Karlových Varech nebyla nemocnice. Uvidíme jaké stanovisko zaujme rada a zastupitelé a jak vše nakonec dopadne,“ řekl Josef Pavel.

„Navíc je dost nereálné, že by se podařily sehnat finanční prostředky na výstavbu zcela nové nemocnice. Získat je v této době je téměř nemožné a nemyslím, že se v budoucnu se věci zlepší,“ dodal bývalý hejtman Karlovarského kraje.