Sehnat nyní brigádu na léto je téměř nemožné. Také proto studenti hledají brigády už začátkem roku, ale ani to jim nezaručí, že ji seženou. Navíc většina společností dává přednost těm brigádníkům, kteří již v jejich podniku pracovali.

Zájemci mohou hledat pomoc také na úřadu práce. „Brigády sice do nabídky volných míst nespadají, ale přesto i u nás je možné nějakou najít. Lidé však mohou pracovat pouze na základě dohody a pobírat polovinu minimální mzdy, což jsou zhruba čtyři tisíce korun měsíčně,“ informovala Martina Klánová z karlovarského úřadu práce.

Možností mohou být například jednorázové sportovní a kulturní akce, kterých je přes letní prázdniny celá řada. „Je pravda, že pořadatelé některých akcí brigádníky využívají například na pomoc při zajištění některých akcí nebo úklidu po jejich skončení,“ uvedl Zdeněk Sysel, ředitel společnosti KV Arena, ve které se každý měsíc konají nejrůznější akce.

„Arena jako taková však brigádníky nepřijímá, protože vše zvládají naši zaměstnanci,“ dodal ředitel Areny.

Řada studentů si také přivydělává například při velkých koncertech. „Skutečně brigádníky bereme a většinou se nám hlásí sami. Na druhou stranu není úplně jednoduché se naučit vše potřebné. Proto většinou už bereme ty zkušenější, kteří se postupně naučili vše, co je na akcích pro větší počet lidí důležité,“ řekl Vladimír Suchan z agentury Vlny, která velké koncerty v regionu pořádá.

Lákadlem pro zájemce o brigádu je tradičně mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. „Společnost Film Servis Festival, která festival organizuje, využívá hlavně místní lidský potenciál. Kolem sedmdesáti procent všech brigádníků jsou lidé z Karlovarska,“ uvedl Jiří Bartoška, prezident filmového festivalu.

Mezi studenty v regionu je o tuto formu přivýdělku stále velký zájem. „Brigádu nehledám pouze na léto, ale snažím se takto pracovat během celého roku. Tím pádem neřeším otázku hledání brigády, protože mám před ostatními zájemci vždy přednost, a to hlavně díky práci i mimo sezonu,“ řekla studentka Sabina Hájková z Ostrova, která během roku vypomáhá v několika restauracích.

(jah, kop)