Už jen málo zbývá k tomu, aby ještě před začátkem letošních Vánoc začala s ročním odkladem plánovaná rekonstrukce Národního domu v Karlových Varech. Vše nyní záleží na postoji karlovarských zastupitelů. Právě oni jsou totiž jediní, kdo by mohl zvrátit trojdohodu, díky níž by mohla tolik očekáváná oprava začít.

O co vlastně jde? Na jaře roku 2005 podepsalo město Karlovy Vary smlouvu o smlouvě budoucí kupní na Národní dům se společností Eltodo. Až s ročním zpožděním se však vedení města dozvědělo, že už v té době byl přepis na katastru blokován bývalým vlastníkem Národního domu Ivem Ouřadou.

Vše vyplynulo na povrch až letos na jaře, když společnost Eltodo chtěla zahájit plánovanou rekonstrukci, kvůli blokaci na katastru nemovitostí s ní ale nemohla začít. Krátce na to začalo vedení města vyjednávat. Před několika dny tak Karlovarský deník informoval, že se schyluje k trojdohodě mezi městem Karlovy Vary, společností Eltodo a podnikatelem Ivem Ouřadou. Ta nyní dostává už pevné obrysy.

„Návrh trojdohody už jsme obdrželi. Ta byla projednána jak v Eltodu, tak s právníkem pana Ouřady. Obě strany s ní souhlasí,“ informoval o aktuálním vývoji Tomáš Hybner (ČSSD), náměstek primátorky.

Daná trojdohoda půjde teprve 4. listopadu do rady města. Náměstek Hybner nyní začne obvolávat představitele politických klubů, aby k trojdohodě zaujali postoj.

V dohodě konkrétně stojí, že společnost Eltodo zaplatí 5,5 milionu korun za daň z převodu nemovitostí. Karlovy Vary naopak stáhnou veškeré exekuce na Ouřadův majetek a ten ustoupí od všech žalob vůči městu Karlovy Vary.

„Pokud zastupitelé trojdohodu schválí, katastr nemovitostí by odblokoval zápis na Národní dům. Do měsíce by pak mohla začít rekonstrukce Národního domu,“ upřesnil Hybner s tím, že Národní dům má opravovat Metrostav.