Díky dohodě by měly skončit veškeré spory, které kolem této památky panují. K chystané úmluvě nemá totiž výhrady žádná ze tří stran, tedy ani město Karlovy Vary, ani bývalý vlastník objektu Ivo Ouřada a ani firma Eltodo, která si má Národní dům od města koupit.

Radní tak dohodu v úterý schválili.

Jedinou komplikací nyní zůstává daň z převodu nemovitosti. Podle nejnovějších poznatků totiž nečiní 5,5 milionu, ale téměř 7 milionů korun. 5,5 milionu korun mělo podle dohody zaplatit místo města Eltodo.

Karlovy Vary se naopak zavázaly, že ustoupí od všech exekucí na Ouřadu a ten na oplátku stáhne veškeré žaloby vůči městu. „V pondělí jsme jednali se zástupci Eltoda a hovořili jsme spolu o možných daňových dopadech, a to jak pro tuto společnost, tak pro město. Proto chceme ještě jednat s finančním úřadem, aby tyto následky byly co nejmenší,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Hybner (ČSSD) s tím, že město je v případě daně z převodu nemovitosti na straně ručitele.

„Pokud daň nezaplatí Eltodo, zůstane tato povinnost na městě. Chtěli bychom po finančním úřadu, zda by bylo možné uhrazení daně odpustit,“ doplnil Hybner. Podle něho se tento problém musí do zastupitelstva vyřešit. „V oficiálních bodech se tak Národní dům neobjeví a bude zřejmě předložen jako materiál přímo na stůl,“ uzavřel.

Vedení Eltoda postoj radnice vítá. „Fakt, že radní schválili trojdohodu, otevírá cestu k převodu Národního domu na Eltodo a k zahájení rekonstrukce této památky,“ uvedl mluvčí firmy Jan Rafaj. Podle něj je však nepravděpodobné, že by k rekonstrukci došlo ještě v letošním roce. „Reálným datem je jaro příštího roku. Jedním z důvodů je i to, že musíme obnovit jednání s bankami a dodavateli, která byla na dlouhou dobu přerušena,“ dodal.