Už jen podpis manželů Ouřadových chybí k tomu, aby takzvaná trojdohoda k Národnímu domu byla realizována. Karlovarští zastupitelé totiž včera dohodu schválili. Další vývoj, a tedy i to, zda by mohla za pár týdnů začít rekonstrukce této památky, drží nyní v rukou už jen Ouřadovi.

Náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD) ale v úterý 6. ledna pohrozil, že pokud Ouřadovi dohodu nepodepíší, zruší město vůči nim veškeré slibované závazky. „Žádný termín na to nemají. I nadále ovšem kvůli Národnímu domu běží soudy. Jsme si jisti, že soudní jednání, které se blíží, vyhrajeme. Pokud se tak stane a Ouřadovi dohodu nepodepíší, budou muset městu platit,“ uvedl Hybner.

Co tedy včera zastupitelé konkrétně schválili? Obě dvě navrhované varianty. V té první se město rozhodlo prominout Ivu Ouřadovi 13 milionů korun, což jsou úroky z prodlení. Ve druhé šlo pak o darovací daň ve výši 2 milionů korun, kterou měl původně zaplatit podnikatel Ouřada. Tato povinnost by nakonec podle Hybnera tak zůstala na městu, ale díky jednání s finančním úřadem ji nebudou Karlovy Vary muset platit.

„Zastupitelé nakonec odsouhlasili obě dvě varianty. Rada města se následně díky delegované pravomoci rozhodne pro některou z nich. Pravděpodobnější je ale ta druhá alternativa,“ poznamenal náměstek Hybner. Tím měl na mysli právě odpuštění třinácti milionů Ouřadovi.

Ouřada včera znovu konstatoval, že zatím neví, o co v dohodě jde. „I když představitelé města včetně náměstka Hybnera říkají, že se mnou komunikují, není to tak. Právník magistrátu mi telefonoval jen jednou, a to těsně před svátky. Slíbil, že se ozve, ale už se tak nestalo. Možná radnice komunikuje s mou právničkou, měla by ale jednat se mnou,“ prohlásil Ouřada a doplnil, že ani neví o soudním jednání ve věci Národního domu, které by se mělo konat už zanedlouho.

Na dotaz, zda a kdy by dohodu byl ochotný podepsat, Ouřada reagoval: „O ničem nevím a teď se k tomu opravdu nemůžu vyjádřit.“

V dohodě mimo jiné stojí, že Ouřadovi nebudou nadále zpochybňovat vlastnické právo města a vezmou zpět všechny žaloby vůči němu. Karlovy Vary za to upustí od všech žalob na Ouřadovy.

Společnost Eltodo, která se má stát budoucím vlastníkem Národního domu, naopak uhradí městu za Ouřadovy jistinu pohledávek Karlových Varů, které mají vůči těmto manželům.