Národní garda etxrémně orientové Národní strany poprvé poslala své hlídky před Základní školu Jana Amose Komenského v karlovarské čtvrti Horní Drahovice. Patroly Národní gardy tak prý chtějí zajistit bezpečnost žáků zdejší školy před údajným řáděním romského gangu.

Případem už se začali zabývat dva ministři, ministr školství Pavel Liška a ministryně pro národní menšiny Džamila Stehlíková (oba SZ).

Ministr Liška: „O bezpečnost dětí se má postarat město a policie. Pokud se primátorka sejde s gardisty, legitimuje tím před veřejností neonacistické hnutí.“

Už tak vyhrocenou situaci přítomnost gardistů před školou ale spíše ještě zhoršila. Nejen někteří rodiče, ale i aktivisté a politici se totiž domnívají, že Národní strana chce tímto případem z Karlových Varech jen zpropagovat svou Národní gardu.

„Nevím o tom, že by na této škole byly takové problémy. Přítomnost Národní gardy proto nechápu,“ prohlásil jeden z tatínků, který si přišel pro své dítě.

Patroly tu hlídkovaly už brzy ráno v sedm hodin. V té době došlo také k prvním konfliktům. Do školy se totiž hned ráno vydal předseda Romského občanského sdružení Ladislav Bílý, aby celou záležitost projednal s ředitelkou Monikou Preňkovou. Přítomné novináře ale Bílý obvinil z propagace Národní gardy a snažil se některé romské maminky přesvědčit, aby své děti ze školy odhlásily.

Ani v poledne, kdy menším dětem končilo vyučování a pro některé si přišli opět raději rodiče, nebyl před školou klid. Hlídkovali tu dva gardisté. Jeden z nich, Martin Novotný, nabádal novináře, ať odejdou z prostranství: „Podívejte se, co se tu děje. Pokřikují na nás děti z oken školy? Nemůžete jít stranou?“

Věra Siváková byla jednou z těch maminek, které uvažovaly, že své dítě přemístí jinam. „Chtěla jsem to dnes ráno paní učitelce oznámit. Nakonec ale zůstáváme na této škole i přesto, že můj syn má nyní kvůli své barvě pleti strach do této školy chodit. Nechci, aby si ve škole mysleli, že když je Rom, tak je také špatný,“ svěřila se Siváková.

Jak ale informoval aktivista Bílý, dvě jiné romské maminky už své děti ze školy raději odhlásily. „Byli jsme je dnes ráno do školy doprovodit, protože mají z Národní gardy strach,“ vysvětlil Bílý.

Podle ministra Lišky by se ale o bezpečnost drahovických dětí měla postarat policie a město. „Je to jejich primární povinností. Pokud město ani policie není schopna zajistit v dané lokalitě pořádek, vytváří tak živnou půdu pro takového extrémistické skupiny, jako je právě Národní garda,“ konstatoval Liška.

Ministr školství zároveň upozornil na možné nebezpečí, které by plynulo ze setkání primátorky Veroniky Vlkové (ODS) s představiteli Národní gardy: „Nepodceňoval bych to. Pokud se s nimi paní primátorka sejde, v očích veřejnosti tak legitimuje neonacistické hnutí.“

Člen Národní gardy Novotný včera před školou uvedl, že s vedení města zatím gardisté nejednali. „Máme to ale v plánu ještě dnes,“ podotkl.

O situaci v Drahovicích hovořil také člen vedení Strany zelených Radan Večerka s ministryní Stehlíkovou. „Chceme společně tento případ řešit a najít nějaké východisko. Není možné, aby se o bezpečnost dětí staraly polomilitantní hlídky,“ upozornil Večerka.

Radnice: Bezpečnost dětí je věcí policie

I když se představitelé Národní gardy snažili 24. června sejít s karlovarskou primátorkou Veronikou Vlkovou (ODS), ta je podle informací Deníku nakonec zřejmě nepřijala.

Ke schůzce do čtrnácté hodiny podle mluvčího radnice Lukáše Pokorného nedošlo a jak dodal, primátorka byla následně pracovně zaneprázdněna kvůli mimořádnému zasedání rady.

„Bezpečnost v okolí školy je v kompetenci především policie a s ní spolupracuji i městská policie. Pokud by bylo počínání gardistů protiprávní, musí zasáhnout policie, nikoliv magistrát. Samotná přítomnost příznivců tohoto hnutí vyvolává negativní ohlasy,“ tlumočil názor vedení města mluvčí Pokorný.

Ředitelka školy Monika Preňková dementovala zprávy z některých médií, že gardu ke škole povolala. Ředitelka už oficiálně požádala radu města, aby se situací zabývala.

Řada aktivistů a politiků se domnívá, že je potřeba tento stav řešit od základu, tedy začít komunikovat s těmi romskými rodinami, které mohou být příčinou možných problémů.

„Mé dvě děti do této školy kdysi chodily. Už tehdy tu bývaly podobné problémy, nešlo ovšem jen o nepřizpůsobivé obyvatele ubytovny Drahomíra, ale i učně z blízkého učiliště. Situace se zklidnila načas poté, co se začla řešit. Nyní je ale vidět, že se jí nikdo kompletně nezabýval,“ konstatoval člen vedení Strany zelených a předseda regionálního sdružení Vladař Radan Večerka. Právě Večerkovi a starostům některých obcí před třemi lety Národní garda nabídla pomoc při zajištění pořádku a bazpečnosti na posledním ročníku CzechTeku. Nabídku odmítli.

Podle Večerky se Národní garda snaží drahovickým případem pouze zviditelnit. „Jsou to jen extrémisté, kteří se snaží zpropagovat. Nahání mi to hrůzu. Cítím z nich dech hnědých košil, ze kterých mi mrazí v zádech,“ dodal Večerka.

Prohlášení ředitelky školy k událostem v okolí ZŠ Jana Amose Komenského

Pravomoci ředitelky školy v souvislosti s medializovanými událostmi jsou značně omezené. V rámci svých kompetencí jsem situaci oznámila Policii ČR, Městské policii Karlovy Vary a zažádala jsem dopisem o pomoc Radu města Karlovy Vary. Považovala jsem samozřejmě za důležité informovat o situaci v okolí školy rodiče žáků.

Zpráva v tisku, že jsem jako ředitelka školy povolala od dnešního dne hlídky Národní gardy, je zcela nepravdivá.


Nástup civilních hlídek je výhradní iniciativou Národní gardy, jejíž náčelník pan Novotný je zároveň otcem jednoho z našich žáků. Jednala jsem s ním jako s otcem žáka, což je mou povinností. Naše schůzka proběhla včera (23. června) v odpoledních hodinách za přítomnosti pracovnice školy.

Mgr. Monika Preňková
ředitelka školy