V 19 hod začne v kostele sv. Martina v Nejdku memoriální mše. Ve 20 hodin se přesuneme do kinokavárny v Nejdku, kde bude přednášet na téma Asijské misie provinciál jezuitského řádu. Malou slavnost zakončí ve 21 hodin ohňostroj před kostelem sv. Martina. Ve výloze Městské knihovny v Nejdku je ke shlédnutí malá tematická výstava k Sichelbarthovu životu a jeho práci.

26. září 1708 se v Nejdku narodil Ignác Sichelbart — jezuitský misionář, malíř a hudebník na císařském dvoře v Pekingu. Jeho životní příběh je velmi bohatý. Ve svých 28 letech vstoupil v Brně do Tovaryšstva Ježíšova, studoval teologii a připravoval se na dráhu misionáře. O osm let později, v roce 1744, vykonal předlouhou cestu napříč Evropu do Lisabonu v Portugalsku, pak po moři na lodi plul kolem Afriky do Macaa (výchozí místo čínské misie na jihu Číny), kde přijal kněžské svěcení. Rok nato už sloužil na pekingském císařském dvoře jako malíř a hudebník. V roce 1766 se stal hlavním dvorním malířem. Koncem srpna 1777 jej císař Čien Long ustanovil mandarínem 3. třídy a dostalo semui dalších poct.

Ignác Sichelbarth byl jedním ze tří umělců, kteří v Číně reprezentovali evropské malířství. Ze Sichelbarthova díla se dochovala jen malá část. Obrazy převážně zvířat v krajině jsou uloženy v muzeu starého císařského paláce v Pekingu a v Národním palácovém muzeu v Taipei na Tchajwanu.

Asi nejvýznamnějším dílem je obraz „Sto jelenů v krajině“, který je malován tuší a barvou na hedvábí o velikosti 42cmna výšku a 423(!) cm na délku. Císař si tohoto obrazu považoval natolik, že jej nechal umístit v hale císařského paláce.

Nejdecký rodák zemřel 6. října 1780 v Pekingu a císařmu nechal za jeho věrné služby vypravit státní pohřeb. Jeho hrob je dodnes zachován na hřbitově misionářů v Pekingu.

Je téměř neuvěřitelné, že se v první polovině 18. století dostal člověk z Nejdku až do Číny a dostalo se mucísařských poct. Od roku 1999 je na nejdecké skále umístěna pamětní deska. Město si dnes připomene tuto významnou osobnost.