Jaroslav Dolina se narodil 22. 12. 1931 v Krásné u Kraslic, během 2. světové války žil v Kolíně, kde vystudoval reálné gymnázium. Po válce se vrací s rodiči do pohraničí a rodina nachází své nové bydliště v Lokti. Vystudoval v Plzni medicínu a jako lékař začíná na obvodě v Lokti, díky dobré znalosti němčiny získává místo lázeňského lékaře v nedalekých Karlových Varech.

Vlastní zkušenost při léčbě jaterního onemocnění a zkušenosti předané prvorepublikovým lázeňským lékařem jsou pro něj odpovědí na dalších 35 let, která strávil zejména v lázeňském sanatoriu Richmond. V Karlových Varech léčí tradičními lázeňskými postupy — zejména pití minerální vody, které doplňuje o kyslíkovou terapii a akupunkturu, tou léčí své pacienty až do posledních dnů, než jej zastihla nejvážnější mozková příhoda.

Postupně vytváří pro pacienty srozumitelnou odpověď na zlepšení kvality lidského života, a to zejména u seniorů — jak prosté, jak jednoduché — kyslík, strava, pohyb, vitaminy, minerály, stopové prvky, enzymy a hlavně voda, čím jsme starší, tím náš organismus více vysychá. Že je to příliš laické? To ano, ale pro pacienty vždy srozumitelné.

V roce 1990 rozvíjí ve městě Loket myšlenku, že by, jak sám říkal: „zřícenina středověkého města“ měla být turistickým centrem regionu. Je prvním průvodcem a vytváří příběhy, a tak ožívá Karel IV, Dr. Václav Payer, Goethe a Morstadt.

V roce 1995 opouští již v důchodovém věku lázeňské sanatorium a zakládá odborné poradenské centrum českých lázní FABE, přednáší, jezdí po světě a zajišťuje lázeňskou klientelu v řádu stovek pacientů, a to zejména z měst, jako je Wolfsburg, Hannover, nebo Braunschweig. Ve svém domě zřizuje zároveň ordinaci a svými zkušenostmi pomáhá těm, kteří mnohdy při léčbě svých zejména chronických onemocnění zažívali spíše jen trápení ze života. Dveře byly otevřeny všem, tak jako byla otevřena jeho mysl, najít tu nejlepší léčbu pro své pacienty, naučit je správně žít a zlepšit kvalitu jejich života, tak jak to uměly a umí generace lázeňských lékařů.

Poslední rozloučení s Jaroslavem Dolinou se uskuteční tento pátek v karlovarském krematoriu ve 14 hodin.

(red)