Koncem minulého týdne začala obnova výroby v závodech společnosti Karlovarský porcelán. Spouští ji akciová společnost Thun 1794, což je nové jméno firmy Hengis, která závody porcelánek koupila v konkurzu. Firma také postupně najímá zaměstnance, z nichž valná většina pracovala v porcelánce už před jejím krachem.

„Výrobu jsme spustili v provozu Nová Role, kde začalo lisování výrobků. Během víkendu byla zapálena přežahovaná pec. Zítra připravujeme zapálení ostré pece. Následně začne práce na odděleních dekorace a expedice. V tomto týdnu také zahájí provoz v závodě v Klášterci, který se bude věnovat prioritním zakázkám,“ popsal postup obnovování výroby Michal Bíman, předseda představenstva akciové společnosti Thun 1794.

Tato společnost své sídlo přesunula do Nové Role. Ke konečnému fyzickému převzetí majetku došlo k 13. květnu, kdy společnost doplatila kupní cenu do konkurzní podstaty. Podle předsedy představenstva začíná firma Thun 1794 postupně přijímat pracovníky, a to s ohledem na přijaté zakázky. „Ty je potřeba dodat zákazníkům. Máme objednávky do Itálie nebo Švédska. Do konce května bude přijato zhruba 150 zaměstnanců. Během června by měl být celkový počet zaměstnanců 300 až 400 a další přibírání bude závislé na zakázkách. V současné době máme zakázky v objemu zhruba 40 milionů korun,“ doplnil Bíman.

Většina pracovníků už v porcelánce pracovala. „Valná většina jsou původní zaměstnanci. Výroba porcelánu je velmi specifická, proto je dobře, že můžeme čerpat z lidí, kteří už mají zkušenosti a znají to tady,“ dodal Bíman.

Podle Bímana také akciová společnost Thun 1794 postupně obnovuje jednání s dodavateli. „Je pravdou, že v počátku byla z těchto jednání cítit určitá nedůvěra,“ doplnil předseda představenstva.

Budoucí zaměstnanci mohou počítat i s podporou karlovarského úřadu práce. „Pokud se budou například při zaměstnání vzdělávat, tak jim budeme finančně přispívat. Peněz na podobnou podporu bude připraveno dost,“ potvrdil Kamil Řezníček, ředitel karlovarského úřadu práce.

Během měsíce by měla zahájit také výroba v Concordii. „Rozjede se trochu později, ale vše je na dobré cestě. V Thun studiu se také ještě ladí některé detaily,“ doplnil Bíman.

Na lepší časy začíná svítat také v Chodově, kde měl Karlovarský porcelán svůj závod. V konkurzu ho koupila společnost Epiag. „Dnes byla podepsána kupní smlouva, takže by se vše během tohoto týdne mělo také rozjet,“ uvedl v pondělí 18. května Tomáš Čermín, insolvenční správce, který řešil krach společnosti Karlovarský porcelán.

Zaměstnanci obnovu výroby vítají. „Poslední měsíce byly doslova peklo, nebyla práce ani peníze. Teď už snad bude vše v pořádku,“ uvedl jeden z pracovníků.

Společnost Thun 1794 chce udržet tradici výroby porcelánu

„Zakázky máme a jednáme o dalších. Řada odběratelů na porcelán z Nové Role nezanevřela,“ říká Michal Bíman, předseda představenstva akciové společnosti Thun 1794.

Po dlouhých měsících, kdy už se zdálo že krach Karlovarského porcelánu bude pro tradici výroby porcelánu definitivní tečkou, se stroje začínají znovu rozbíhat. Závody Karlovarského porcelánu totiž v konkurzu koupila firma Hengis, která se nyní jmenuje Thun 1794. Podle předsedy představenstva Michala Bímana by tedy závod měl znovu patřit mezi kvalitní výrobce porcelánu.

Vaše společnost koupila závody Karlovarského porcelánu. Už jsou vyřízeny všechny potřebné administrativní kroky?
Ano, už byla zaplacená kupní cena a vyřídily se potřebné věci, proto už nyní můžemezačít obnovovat výrobu. Také začínáme postupně nabírat lidi. Vše by tedy mělo fungovat.

Zůstali ve vedení závodů stejní lidé, jako pracovali v původním Karlovarském porcelánu?
K velkým změnám například u vedoucích provozu nedochází. Jsou to lidé, kteří mají s výrobou porcelánu zkušenosti, znají prostředí, a proto není důvod, aby se něco výrazně měnilo.

Jste v nějakém kontaktu s bývalým generálním ředitelem Karlovarského porcelánu Vlastimilem Argmanem? Pomáhá vám nějak?
S panem Argmanem samozřejmě v kontaktu jsme, konzultovali jsme s ním některé věci, protože má v oboru velké zkušenosti.

Bude ještě nějak sloužit název Karlovarský porcelán, který je mezi lidmi i odběrateli zavedený a všeobecně známý?
My používáme název Thun 1794, a.s. Název Karlovarský porcelán používat nebudeme, ten by měl být vymazán z obchodního rejstříku.

Jak je to s výrobky Karlovarského porcelánu? Máte odkoupené všechny patenty?
Ano, s nákupem Karlovarského porcelánu jsme získali i práva na jeho výrobky a značky, kromě jedné výjimky. Máme tedy k dispozici tyto patenty a značky.

Kdo bude porcelánku řídit, bude nějaký ředitel?
Zatím vše řídíme z pozice představenstva společnosti. Potom se budeme rozhodovat o dalších krocích.