Kostel svaté Maří Magdalény v Karlových Varech má nového děkana, který nahradil Jiřího Hladíka. Novým děkanem se stal Miroslav Chlupsa z Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou. Děkan Chlupsa je zatím podle svých slov v Karlových Varech spokojen.

Můžete v krátkosti popsat vaši dosavadní kariéru?
Je mi čtyřicet dva let, pocházím z malé obce Tis u Blatna. Knězem jsem sedm let, ale zažil jsem i klasická povolání — v knihkupectví, v nemocnici a podobně. Ostatně díky práci v nemocnici, která mě velmi bavila, jsem se právě dostal k Rytířskému řádu křižovníků s červenou hvězdou, který právě pomáhá například věřícím v nemocnici. Působil jsem doposud hlavně v Praze.

Jaký jste měl pocit, když jste byl osloven k funkci děkana právě v Karlových Varech?
Jsem rád, že jsem právě v Karlových Varech. Toto město mám rád odmalička. Musím také pochválit bezproblémový přístup zdejší primátorky Veroniky Vlkové a celého magistrátu.

V jakém stavu je nyní farnost?
Zdejší farnost je ve velmi dobrém stavu, můj předchůdce zde udělal velký kus dobré práce. Rád bych v tomto směru pokračoval a budu se snažit zdejší lidi nezklamat. Kostel svaté Maří Magdalény má mezi lidmi dobrou pověst, kterou bych rád zachoval.

Jaká je současná návštěvnost bohoslužeb? Jste s ní spokojen, nebo jste byl dříve zvyklý na větší zájem lidí?
Musím říct, že jsem velmi mile překvapen, protože například během neděle se zde vystřídá i tři sta lidí, což je fantastické číslo. Navíc sem chodí lidé různých národností a je příjemné, že je mezi nimi i hodně mladých lidí.

Asi se nevyhneme i jedné méně příjemné otázce. Jaký máte názor na chystanou stavbu hotelu Grand Majestic, která vyvolává u široké veřejnosti tak rozporuplné názory? Podle některých informací váš předchůdce děkan Hladík právě kvůli tomuto projektu odstoupil. Zajímáte se o tento projekt?
Určitě situaci sleduji a budu se o Grand Majestic zajímat. Vím o tom, že to je podle některých názorů kontroverzní projekt, ale zatím jsem o něm nedostal tolik informací, abych mohl tento projekt nějak hodnotit nebo soudit. Je však pravdou, že by po jeho dokončení mohl kostel ztratit určitou dominantnost a také by mohlo při výstavbě dojít k jeho narušení. Jestli to ovšem takto bude, to bych zatím nerad rozebíral. Budu moudřejší, až se kompletně seznámím se všemi podklady a materiály ohledně výstavby Grand Majesticu.

Začíná pro vás nová životní etapa. S jakými cíli tedy chcete na postu děkana pracovat?
Mým hlavním cílem je, aby kostel spojoval lidi, přinášel jim radost a také je duševně obohacoval. Kostel by totiž měl být místem, kde je život a lidé zde najdou pochopení, příjemnou atmosféru. Byl bych rád, aby se sem rádi vraceli.