„Je nejvyšší čas na velkou rošádu. S českou politickou scénou je třeba řádně zamíchat a staré kádry recyklovat,“ klidně, ovšem o to důrazněji uvedl Petr Havlík, předseda strany Občané CZ.

Podle Havlíka je politika vážná a odpovědná věc. „To je základní pilíř našeho produktu. Odpovědnost, otevřenost a odvaha,“ doplnil.

Podle Havlíka jsou na kandidátce Občanů v kraji do parlamentních voleb lidé, kteří už něco dokázali a v politice projevili odvahu a osobní zodpovědnost. „Celebrita z bulváru není politická osobnost a dnešní politická nabídka se bohužel zúžila na jedno menu. Na modré pokrytectví a oranžový populismus. My se lišíme morální kvalitou. Nemluvíme o korupci, my ji rozkrýváme,“ uvedl předseda strany, s níž jde do voleb také Alternativa a Nezávislí starostové.

Lídrem strany v Karlovarském kraji je František Šnajdauf, podnikatel z Františkových Lázní, dvojkou Olga Zámostná z Nové Role a na třetím místě za Občany kandiduje Jiří Kotek, karlovarský i krajský zastupitel.

V první desítce je také Jiří Morávek, lékař ze Žlutic, nebo publicista Tomáš Kábrt z Kynšperka.

Jiřího Kotka, který mimo jiné odhalil skandální karlovarskou losovačku, si předseda Petr Havlík váží. „Má odvahu jít proti proudu. Nedělá věci, které jsou jenom výhodné, ale hlavně správné,“ uvedl Havlík. Přiznal, že Občané jsou tak trochu blázni. „Ale jenom blázni mohou změnit svět. Kdyby nebylo revoluce, stále by nám vládli komunisté,“ zafilozofoval předseda, který práci karlovarské opozice dává za vzor ostatním a tvrdí, že za všechny lidi na kandidátce ručí. „Je pro mě pocta s nimi pracovat.“

Občané CZ hodlají v letošních parlamentních volbách získat přes pět procent hlasů i přes relativně nižší finanční prostředky, jimiž disponují. „Utratili jsme zatím patnáct milionů korun, což je desetina toho, co naši konkurenti. Naši voliči ale nechtějí agresivní kampaň,“ vysvětlil.

Pro Občany nejsou parlamentní volby definitivou. Zároveň se chystají na letošní podzimní komunální a senátorské volby.