Na 17. února je v Grandhotelu Pupp naplánován slavnostní ceremoniál, při kterém Národní rada osob se zdravotním postižením předá cenu Mosty. Záštitu nad akcí převzala Livie Klausová. Ceny se udělují za minulý rok a v Karlových Varech se Mosty rozdají vůbec poprvé za šestiletou historii této akce.

„Karlovy Vary jsou dobrým parnerem pro tento ročník. Myslíme, že i v regionech je dobré pořádat celostátní akce a ne se soustředit pouze na Prahu. Cena mosty se soutřeďuje na ocenění lidí, projektů nebo osbností, které dlouhodobě, cílěně a systémově podporují osoby se zdravotním postižením. Je to celé o integraci zdravotně postižených do normálního každodeního života,“ vysvětlil Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 73 projektů, které se rozdělily do čtyř kategorií. V prvním kole pak byly vybrány nejlepší projekty jednotlivých kategorií, vítěze vybrala hodnotitelská komise. Z Karlovarska letos nebyl nominován nikdo. Město Karlovy Vary bylo nominováno v minulém roce „Možnost získat ocenění však měli všichni, kdo se přihlásili, rada jako taková nikoho nenominuje,“ doplnil Krása.

Nositelé ceny mosty však nedostanou žádnou finanční odměnu. „Akce není o penězích, spíše má za úkol poděkovat lidem, organizacím a projektům, které pomáhají zdravotně postiženým,“ sdělil Krása.

Podle Krásy kvalitních projektů pro zdravotně postižené postupně přibývá. „Skutečně je to tak, dá se to například pozorovat i v našich městech, která postupně zlepšují podmínky a už se v podstatě rovnají dalším městům Evropské Unie,“ dodal předseda rady.

Město Karlovy Vary předávání Mostů podporuje i finančně. „Přispíváme částkou ve výši dvě stě tisíc korun. Myslíme si, že tyto akce si rozhodně zaslouží pozornost a podporu, proto jsme rádi, že Karlovy Vary se stanou místem, kde se slavnostní ceremoniál bude konat,“ sdělil k chystanému předávání výroční ceny Mosty karlovarský primátor Werner Hauptmann.

Slavnostní ceremoniál v Grandhotelu Pupp okoření 17. února svým vystoupením také zpěváci Ladislav Kerndl s dcerou Terezou, Zbyněk Drda a Karlovarské Fanfáry. 6. ročník mostů bude moderovat Aleš Cibulka.

„Vstup ceremoniál je pro návštěvníky zdarma, takže doufáme, že si lidé udělají čas a akci navštíví,“ doplnil pozvánku primátor Hauptmann.

Program vyhlášení

15.00 Zahájení s hudebním programem a přivítáním hostů slavnostního ceremoniálu.
15.20 Postupné vyhlášení všech čtyř kategorií, doplněné hudebním programem.
16.20 Vyhlášení kategorií ceny Mosty pro rok 2009 a hudební program.