V době, kdy ODS zápasí s fiktivními nábory členů v severních Čechách, potýká se největší pravicová strana i s opačným problémem. Neboli jakýmsi stop stavem na nové členy.

O co jde? Po prohraných krajských volbách podalo do ODS Karlovy Vary přihlášku čtyřicet zájemců s cílem podpořit pravicovou politiku v kraji, v němž moc zrovna přebírala levicová koalice ČSSD, KSČM a Doktorů. Počítali s tím, že strana po debaklu bude chtít posílit a pokusit se za čtyři roky získat vládu nad krajem zpět. Dočkali se však nepříjemného překvapení.

„Od října předloňského roku, kdy jsme podali přihlášky, jsme se nedočkali žádné odezvy, nebyli jsme na žádné schůzi a jedinou odpovědí ze strany ODS byla informace, že jsme jako zájemci registrováni,“ uvedl jeden z neúspěšných žadatelů o členství.

Není sám, kromě uvedených čtyřiceti adeptů čekají na přijetí i další zájemci ze září 2008. „Nevím, co si o tom mám myslet. ODS jsem vždy považovala za stranu, která má zájem o nové lidi a myšlenky a která bojuje se složitou byrokracií. Jednání karlovarské ODS mi však tak nepřipadá,“ uvedla další ze zájemkyň.

Šéfem ODS v Karlových Varech je již tři roky ředitel společnosti Moser Antonín Vlk. Po svém zvolení do čela kralovarské ODS v roce 2007 sice uvedl, že se zaměří na „podporu realizace volebního programu ODS v Karlových Varech,“ dnes však na jeho stole leží přes sto nevyřízených přihlášek lidí, kteří mají stejný cíl.

„Pan Vlk nám to nijak nezdůvodňoval, jen uvedl, že přijímá tři až čtyři členy měsíčně. To mi samo o sobě připadá podivné, může přece existovat více zájemců a pak není důvod je nepřijmout. Horší na všem však je, že ani tuto podmínku předseda Vlk neplní, protože za poslední tři měsíce nepřijal žádného nového člena,“ říká pod podmínkou anonymity jeden z uchazečů.

Za neochotou šéfa karlovarské ODS Vlka stojí údajně obava o ztrátu křesla karlovarské ODS, o které by ho mohli noví členové připravit. Ti takovou ambici sice nedeklarovali, ze strany místního vedení ODS ale přichází jen mlčení.

„Poslali jsme dokonce místní radě dopis s žádostí o vysvětlení, odpovědi se nám však od Antonína Vlka nedostalo. Nevyslyšel dokonce ani naši žádost, aby alespoň zveřejnil seznam zájemců o členství,“ uvádí bezradně jeden z nich s tím, že poté kontaktoval také předsedu ODS Mirka Topolánka.

„ODS stále považuji za nejlepší alternativu pro tuto zemi a držím jí palce do květnových voleb. Pokud však nebude mít o moji pomoc zájem, budu se muset zřejmě poohlédnout po jiné pravicové straně,“ uvedl se zřejmou narážkou na hlavní novou stranu TOP 09 další z adeptů o členství u občanských demokratů.

Karlovarské mocipány by mělo ještě více vylekat, že o podobném kroku pod dojmem stávajících událostí uvažují i někteří členové ODS.

Antonín Vlk nebyl v pondělí po celý den k zastižení a nereagoval ani na vzkazy. Jeho názor otiskneme v příštím vydání Karlovarského deníku.