Lobbing, přidělování městských zakázek, zmanipulovaná výběrová řízení či povinnost hlasovat tak, jak vedení strany řekne. Takové praktiky panují podle karlovarské zastupitelky za ODS Moniky Makkiehové v karlovarské ODS. V úterý 13. ledna svolala tiskovou konferenci, jejímž hlavním tématem bylo vyloučení tří zastupitelů z ODS — Makkiehové, Evy Vighové a Pavla Ondrejcsika.

"Rok předem jsem věděla, komu mají být prodány domy v Lázeňské ulici."
Monika Makkiehová, ODS

„Čekala jsem, až rozhodnutí o vyloučení dostanu písemně do ruky. Překvapuje mě, že to přišlo v obálce pod hlavičkou Moseru. Já jsem totiž byla a jsem členkou ODS, nikoliv Moseru. Je to snad kvůli tomu, že společnost Moser sponzoruje karlovarskou ODS?“ uvedla Makkiehová.

Z rozhodnutí se Makkiehová dozvěděla, proč ji a dva její kolegy strana vyloučila. „Podle toho prvního jsme nepodpořili převod Lázní I na kraj, s čímž jsem já osobně měla velký problém. Už před hlasováním o převodu jsem například upozorňovala, že může dojít k porušení zákona,“ vysvětlovala.

Druhým důvodem pak bylo, že s kolegy nezvedli ruku pro prodej domů Lázeňská 1, 3 a 5, které si koupily tyto firmy: Slot Game, Golem a Moser.

„Rok dopředu jsem věděla, komu mají být domy prodány. Když se do soutěže přihlásil další uchazeč, který nabídl nejvíce, řekla jsem, že bude problém tyto objekty prodat za nižší cenu. Výběrové řízení na tento prodej se třikrát měnilo. Já jsem tenkrát ODS řekla, ať to rovnou prodá přímým zájemcům a nedělá takové taškařice, že i malému dítěti dojde, komu jsou tyto domy určeny,“ pokračovala Makkiehová s tím, že v podobném duchu vypovídala i na policii.

Podle Makkiehové měli zastupitelé za ODS v prodeji Lázeňské 1, 3, 5 nařízeno, jak mají hlasovat.

„Tady nejde o politiku ODS, ale o lobbing některých členů ODS. Pan Vlk je předseda ODS, a přitom je spolumajitelem Moseru. Před hlasováním o prodeji radní Donth vyhrožoval Pavlu Ondrejcsikovi, že pokud ho nepodpoří, budeme vyloučeni,“ doplnila.

Antonín Vlk, předseda místní organizace ODS, tvrdí, že členy vyloučil sněm ODS pro trvalé a dlouhodobé porušování usnesení ODS a stanov strany.

„A to nadpoloviční většinou hlasů. Pro bylo 80 procent účastníků. Nepadly žádné konkrétní důvody, nebylo v tom nic osobního, ale zazněla kritika na to, že tito kolegové škodí ODS. Pro vyloučení Macešky bylo pouze 30 procent účastníků, proto ten vyloučen nebyl,“ uvedl Vlk s tím, že žádné usnesení na převod lázní kraji ODS nepřijímala.

Zdůraznil ale, že vyloučení odmítli podepsat koaliční dohodu před dvěma roky a po přesvědčování se k tomu odhodlali až po třech měsících.

Radní Arnošt Donth popřel, že by Ondrejcsikovi vyhrožoval.

„Paní Makkiehová říká různé nesmysly. S panem Ondrejcsikem se znám roky, nevyhrožoval jsem mu. Co se týče nějakých dohod na prodej Lázeňské 1, 3, 5, tak my noví jsme k tomuto materiálu přišli jako slepí k houslím, připravovala ho bývalá garnitura, kde seděla i paní Makkiehová. Dohoda byla, že se domy prodají. Ať paní Makkiehová neukazuje prstem na ostatní a podívá se raději do zrcadla,“ reagoval Donth.

Podle Ondrejcsika nešlo v tomto případě o něho, ale o kolegu Otakara Macešku (také ODS). Zastupitel Maceška, který sice patří k rebelujícímu křídlu, ze strany ale ještě nebyl vyloučený, doplnil, že tehdy skutečně vydala místní rada ODS jisté doporučení.

„To znělo, že by zastupitelský klub ODS měl podpořit prodej Lázeňské 1, 3, 5. Tenkrát také padlo, že pokud pro to někdo nezvedne ruku, bude se to řešit na sněmu ODS,“ zavzpomínal Maceška.

Makkiehové na vyloučení z ODS vadí především to, že ho navrhli lidé, kteří jsou členy strany jen krátce. Ona v ní přitom působí už patnáct let. „Jsem podnikatelkou osmnáct let a na místní samosprávě, jako například Petr Keřka, nejsem závislá. To už by ale nemohl říci třeba pan Bilský, který dostal zakázku hlídat Rolavu či multifunkční halu. Byl to jeden z těch, kteří proti nám na ODS vystupovali, a to je členem dva roky,“ upozornila Makkiehová.

Roman Bilský (ODS) provozuje bezpečnostní agenturu Safeguard Service. Ten včera připustil, že jistou roli při vylučování sehrál. „Stalo se to během diskuse, kdy se řešilo, že paní Makkiehová se nechová tak, jak by měla. Jen jsem upozornil, že tento problém se netýká jen jí. Osobně mně vadily některé věci, jako dohody — například koaliční smlouva. Domnívám se, že paní Makkiehová se nesnaží ve straně pracovat, ale jen hledá špínu na druhé,“ poznamenal Bilský.

Bilský přiznal, že jeho firma skutečně dostala některé zakázky od města. „Na Rolavu jsme vyhráli výběrové řízení, stejně jako na ostrahu parkoviště ve Varšavské ulici. Co se týče haly, tam máme smlouvu se Synerem,“ dodal.

Na výběrová řízení, která realizuje vedení města, reagoval i předseda Vlk. Ten ale odmítl jakékoliv spekulace o nestandardním přístupu. „Nevím, kdo má jakou městskou zakázku, to je věc rady a vedení města. Měly ale být přidělovány transparentně, i když nevidím nic špatného na tom, že zakázky získávají regionální firmy, které zaměstnávají místní pracovníky,“ reagoval předseda ODS na kritiku, že přednost při jejich přidělování mají členové ODS. Dodal, že nekonečná řada trestních oznámení na každou věc, kterou radnice udělá, je k smíchu, a to až v Praze.

Náměstek Petr Keřka se ke kritice bývalé kolegyně odmítl vyjádřit. „Plky paní Makkiehové pro mě nejsou důležité,“ uzavřel Keřka.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká