Je úterý 6. ledna přibližně půl dvanácté v noci. Ulicemi v centru Karlových Varů se rozléhají silné dunivé rány. Krátce nato se nebe nad městem rozsvítí do několika barev. Jde totiž o ohňostroj. Právě v tento den začaly pravoslavné Vánoce, které v lázeňském městě uctívají stovky Rusů.

Ohňostroj přitom nikdo oficiálně neohlásil. Jak redakce Deníku zjišťovala, lidi z centra města však probudil. „Už jsem se chystala do postele, když jsem uslyšela ty rány. Nejdřív jsem vůbec nevěděla, co to může být. Pak manžel přistoupil k oknu a sdělil mi, že to je ohňostroj. Je tohle normální? Vždyť děti si během roku nesmí odpálit ani rachejtle. A co teprve nějaký noční klid?“ postěžovala si Anna Svobodová.

Podle velitele Městské policie v Karlových Varech Marcela Vlasáka si na tento ohňostroj nikdo z lidí nestěžoval. Potvrdil však, že v takových případech dochází k rušení nočního klidu.

„Ten začíná dvaadvacátou hodinou a po ní si nikdo nemá ve městě co odpalovat. Je to porušení zákona, protože se jedná o rušení nočního klidu, a lze to sankcionovat. Jedinou výjimkou, kdy lze v Karlových Varech dělat ohňostroje po desáté hodině večer, je Silvestr,“ konstatoval Vlasák.

Jak doplnil mluvčí radnice Jakub Kaválek, vedení města chce do budoucna ohňostroje řešit. „Pan primátor rozdal na úterním jednání zastupitelstva navíc materiály k lázeňskému statutu. Chtěl by ho dovést do konce a pak schválit na zastupitelstvu. To je prioritou. Až pak by se měla řešit vyhláška o ohňostrojích,“ uvedl mluvčí Kaválek, který zároveň doplnil, že vyhláška může regulovat pouze ohňostroje pořádané na veřejných prostranstvích, nikoliv na soukromých.

„Vyplývá to z báňského zákona. Jsme ale kosmopolitním městem, proto ohňostroje ke Karlovým Varům patří,“ dodal mluvčí magistrátu.