Ostrou kritiku ze strany hoteliérů a dalších podnikatelů z karlovarských ulic Tržiště, Stará Louka a Lázeňská si v uplynulých dnech vyslechli radní a úředníci magistrátu. Ti totiž souhlasili s tím, že společnost Tima zde od 1. září začne pro Západočeskou plynárenskou (ZČP) opravovat plynovod.

Jak se nyní ukázalo, zásadní postoj lidí, kteří zde pracují, měl požadovaný efekt.

Podnikatelé byli začátkem srpna vyzváni, aby do konce prázdnin z těchto ulic odstranili své předzahrádky, které by případně mohly bránit průjezdu stavební techniky i rychlé záchranné služby. Obchodníci a hoteliéři však upozorňovali na nesmyslný termín opravy, který zcela naruší lázeňskou sezonu v tomto území. Navíc nechápali, proč všichni najednou musí odstranit své předzahrádky, když oprava plynovodu bude postupná.

V pátek ale přišla z magistrátu pro ně pozitivní zpráva.

„Na základě četných námitek ze strany provozovatelů hotelů a restauračních zařízení byl zhotovitelem — společností Tima posunut termín rekonstrukce plynovodu a plynových přípojek v lázeňském území z 1. září na 1. říjen letošního roku,“ uvedl mluvčí radnice Lukáš Pokorný.

Navíc se změní i systém rušení předzahrádek. „Ty budou postupně odstraňovány od 15. října v souladu s harmonogramem prací, který stanoví zhotovitel. Předpokládaný termín dokončení je předběžně stanoven na konec listopadu,“ dodal Pokorný.

Mluvčí ZČP Simona Hladíková před několika dny pro Karlovarský deník uvedla, že na termínu rekonstrukce plynovodu se firma dohodla s vedením města, které zde chystá opravu povrchu komunikací. Jak ale následně potvrdil mluvčí magistrátu Jakub Kaválek, město se do této akce rozhodně letos kvůli nedostatku finančních prostředků pouštět nebude.

Dotčené podnikatele změna termínu velmi potěšila. Někteří totiž byli rozhodnuti ten původní bojkotovat.

„Město by si mělo uvědomit, že my tu vyděláváme vlastně jen čtyři měsíce v roce, které nás živí po zbytek roku. V dotčené zóně provozuji dva hotely, takže se mě rekonstrukce plynovodu opravdu hodně dotýká. Mám v pronájmu Elefant, za který měsíčně platím 560 tisíc korun. Pokud bych musel už za čtrnáct dnů zrušit předzahrádky a ulice by tu byly rozkopané už od začátku září, tedy ještě v době lázeňské sezony, zřejmě bych zbankrotoval. Ztráty by šly určitě do milionů,“ poznamenal Petr Gloček, který podal proti původnímu termínu stížnost. „Pokud bychom s naší kritikou na radnici neuspěli, předzahrádky bych stejně neodstranil,“ dodal hoteliér.

„Potvrdilo se jen to, co jsme říkali, že ten termín i harmonogram rekonstrukce byly nesmyslné,“ konstatovala jedna ze zaměstnankyň jednoho z dotčených hotelů, která na problém Deník upozornila jako první. „Uvědomují si vůbec lidé z radnice, že kdybychom s naší oprávněnou kritikou neuspěli, museli bychom propustit řadu lidí? Vždyť na předzahrádkách pracují hlavně brigádníci,“ dodala žena.