Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Aleny Ryvolové napadl majitel hořícího domu verbálně i fyzicky jak zasahující hasiče a jejich vyšetřovatele, tak policisty, kteří u požáru asistovali.

„Samotnému napadení předcházela skutečnost, že majitel objektu se snažil neustále vstupovat do hořící části domu a pokoušel se o zcela bezpředmětné hašení pomocí zahradní hadice. Vzhledem k tomu, že tím ohrožoval na zdraví sebe i zasahující hasiče, byl velitelem zásahu opakovaně vyzván k opuštění místa, na což ale nereagoval. Proto jej k témuž vyzvali i policisté,“ uvedla Ryvolová. Na tyto výzvy ovšem podle jejích slov majitel domu reagoval napadením jak hasičů, tak policistů. Ti jej pak vyvedli.

„Takovýto incident je při zásazích hasičů zcela výjimečný. Všechny přítomné překvapil,“ dodala mluvčí.

Bohumil Stach, majitel vyhořelé části domu a údajný agresor nepopírá, že u požáru pracovaly i nervy. „Určitě jsem použil pár nevybíravých výrazů na adresu hasičů i policistů. Ale odmítám, že bych je fyzicky napadl,“ řekl v reakci na obvinění. „Snažil jsem se stůj co stůj zachránit svůj majetek. Když se mi v tom snažili zabránit, servítky jsem si nebral. Ale pouze slovně,“ vysvětlil.

Vyhrocená situace začala podle jeho slov tím, že ostrovští hasiči dorazili na místo až po dvaceti minutách, a bez vody. „Všechny jednotky vyrazily v právně stanovených časech. Ostrovští dobrovolníci byli na místě za 11 minut,“ reagovala hasičská mluvčí. Situaci na místě podle ní komplikoval výskyt různých hořlavých materiálů v objektu včetně svářecí soupravy. „V hořícím objektu bylo pouze obilí a brambory,“ argumentoval Stach.

Dalším negativním faktorem byl podle slov hasičské mluvčí nedostatečný tlak vody v hydrantové síti. „I přesto nebyly hasební práce přerušeny. Pouze docházelo ke střídání použití hasebních proudů,“ řekla Ryvolová.

S tím však majitel domu nesouhlasí. „Když ostrovští hasiči použili to málo vody, se kterými přijeli, deset minut jsme se bezmocně dívali na oheň až do okamžiku, kdy dorazili háječtí dobrovolníci. Naštěstí se tou trochou vody podařilo alespoň částečně zchladit protipožární stěnu ve štítě budovy. Za ní bylo uskladněné seno. Kdyby začalo hořet, poslal bych hasiče na kafe. Celý dům by totiž lehl popelem,“ zavzpomínal na nešťastnou událost Stach.

Majitel domu odmítá i nařčení z toho, že by napadl vyšetřovatele hasičů. „Nejen mně, ale všem, kteří u toho byli, přišlo zbytečné, abychom v jednu hodinu v noci jeli psát protokol na policii. Dohodli jsme se proto, že přijdeme ráno. Ale když jsme v osm dorazili na policii, nikdo, s kým bychom sepsali protokol, tam nebyl. Není sepsaný dodnes. Přitom i my bychom rádi věděli, proč vlastně začalo hořet,“ uvedl Stach.

Bohumil Stach ovšem nešetřil ani slovy chvály. „Jeden z hasičů, ani nevím, odkud byl, vlastně porušil rozkaz. Ale jenom díky tomu, že šel se mnou, a pustil vodu do prostoru mezi požárem a uskladněným senem, se oheň nerozšířil nad obytnou část budovy,“ řekl majitel vyhořelé části domu.