Ambiciózní projekt výstavby Centra technického vzdělávání v Ostrově, kam by se přestěhovala z místního zámku ostrovská průmyslová škola, má trhliny. Kraj totiž zjistil, že rekonstrukce a přístavba bývalé čtvrté základní školy je finančně mimo jeho dosah.

Nyní závisí na zastupitelstvu, jaké řešení situace zvolí.

Potvrdil to Petr Navrátil, náměstek hejtmana Karlovarského kraje. „Z výsledků výběrového řízení vyplývá, že vítězná nabídka přesahuje o 56 milionů korun naše představy. Na projekt jsme získali dotaci z regionálního operačního programu, ale převyšující částku bychom museli platit kompletně ze svého, a to si nyní nemůžeme dovolit,“ konstatoval náměstek hejtmana.

Celkové náklady na projekt měly činit 407 milionů korun. „Projekt se připravoval během tří let, kdy příjmy kraje vždy stoupaly. Nyní je tu však více než dvanáctiprocentní pokles příjmů a proto se do takto náročných projektů pouštět nemůžeme. Je to velké riziko,“ doplnil Navrátil.

Původní projekt počítal s tím, že by se k budově bývalé základní školy přistavěla nová budova, moderní dílny a další důležité věci, které by zkvalitnily nabídku průmyslové školy.

Rada však během čtvrtka výběrové řízení zrušila a nyní bude záviset na zastupitelích co bude s plánem dál.

„Podle mě existují zhruba čtyři varianty. Buď uděláme nové výběrové řízení, které by nám však neumožnilo vyčerpat peníze z operačního programu. Druhá možnost je udělat projekt i s navýšenými náklady. Existuje i možnost, že zrušíme operační program a připravíme nový projekt, aby se posunuly termíny. Mně osobně se však líbí poslední možnost, tedy úsporná rekonstrukce, že by se opravila současná budova a investovalo by se do dílen a tělocvičny,“ nastínil Navrátil.

Podle něj by toto úsporné řešení bylo nejrozumnější. „Byl by to funkční celek, ale v menším rozsahu. Ušetřilo by se zhruba 100 milionů korun, které by se daly použít například do přístrojového vybavení nemocnic,“ konstatoval Navrátil.

S jeho názorem souhlasil také Vratislav Emler, radní pro školství. „Určitě bych se tomuto řešení nebránil, protože školy mají obecně pokles studentů, a proto by rekonstrukce pouze původní budovy plus rekonstrukce tělocvičny a nové dílny kapacitně studentům stačily. Původní základní škola má dvacet sedm tříd, což by bylo při současných počtech studentů plně funkční,“ řekl radní Emler.

Krajští zastupitelé se budou touto otázkou zabývat na zasedání, které se bude konat už 17. září. „Zastupitelé dostanou k dispozici komplexní materiál, podle něhož si vyberou, která možnost bude nejefektivnější,“ přislíbil náměstek Navrátil.

Podle Pavla Žemličky, ředitele SPŠ Ostrov by bylo nejlepší projekt dokončit tak, jak byl koncipován. „Je to dlouho připravovaný projekt a podle mě je to jediné řešení v něm pokračovat, i kdyby se muselo přistoupit i k nějakým omezením. Oprava bývalé základní školy by nebyla podle mě řešením. Ani kapacitně,“ uvedl ředitel.