Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otázka pro Miloslava Čermáka, náměstka hejtmana kraje

Karlovy Vary – Karlovarský kraj připravuje projekt pro mentálně postižené. Dojakých lokalit by se mohli tito lidé přestěhovat ze současných zařízení? Získá kraj na tento projekt nějaké dotace? Zvýhodní to také nějak obce, ve kterých budou mentálně postížení lidé žít?

25.6.2010
SDÍLEJ:

Miloslav Čermák, náměstek hejtmana Karlovarského krajeFoto: Foto: archiv

Karlovarský kraj chce umožnit mentálně postiženým lidem žít v přirozeném prostředí. Vytipoval proto v regionu nejvhodnější lokality,kamby se mentálně postižení mohli přemístit ze současných zařízení sociálních služeb a začlenit se do běžného života. K dispozici by přitom měli síť potřebných sociálních služeb. Umožní to dva na sebe navazující projekty, Ministerstva práce a sociálních věci a Karlovarského kraje.

První projekt je neinvestiční a podporuje transformaci sociálních služeb. Zaměřuje se na sociální začleňování mentálně postižených do běžného života srovnatelného s vrstevníky žijícími v přirozeném prostředí. Do tohoto procesu byla v našem kraji vybrána dvě pobytová zařízení sociální péče – Domov pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské a „PATA“ v Hazlově.

Na první fázi navazuje investiční individuální projekt Karlovarského kraje hrazený z Integrovaného operačního programu MPSV ČR. Kraj v rámci tohoto projektu dostane okolo 100 milionů korun na výstavbu domků pro asi 89 osob z Mariánské a zhruba 90 lidí z „PATY“ Hazlov. Domky pro obyvatele z Mariánské by měly být postaveny v pěti lokalitách – Ostrov, Karlovy Vary, Hroznětín, Dalovice, Nová Role nebo Chodov, v dosahu veřejné dopravy, obchodů či úřadů. Pro lidi z hazlovské „PATY“ se vhodné oblasti k bydlení teprve vytipují.

Nový typ rodinného bydlení je samozřejmě určen jen pro ty zdravotně postižené osoby, které prošly náročným hodnocením, jsou schopny samostatného života a se změnou souhlasí. Obcím by mělo začlenění mentálně postižených osob přinést nesporné výhody. Jednak by se navýšil počet obyvatel a s tím spojené daňové výnosy. Došlo by k vytvoření nových pracovních míst pro obyvatele obce a rozšířila by se síť sociálních služeb, které by mohli využívat všichni občané.

Autor: Jakub Kopřiva

25.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení