VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památkáři řekli hotelu: 'Ne'

Karlovy Vary — Záměr investora, který chce vedle kostela Maří Magdalény postavit hotel Grand Majestic, považují odborníci za nevhodný.

1.8.2008 8
SDÍLEJ:

Grand Majestic. Vizualizace rozlehlého hotelového komplexu, který chce investor postavit vedle kostela sv. Maří Magdaleny.Foto: Repro KD

Architektonický návrh hotelu Grand Majestic, který má vyrůst v kamenolomu vedle kostela sv. Maří Magdaleny, památkáře nenadchl. Naopak.

Hotelu řekli ne.

Výhrady mají k jeho rozsahu. Kritizují obrovskou  hmotu i kapacitu hotelu, obávají se zhuštění provozu v této lokalitě i o osud kostela Maří Magdaleny, který může výstavba ohrozit.

“Předložený záměr považujeme za nevhodný a jeho realizace v tomto rozsahu by znamenala výrazné a nevratné poškození památkově chráněného území,“ stojí v odborném vyjádření Národního památkového úřadu, územního pracoviště v Lokti.

Investor plánuje postavit v centru lázeňské zóny naproti tyskajícímu vřídlu hotel s kapacitou 218 lůžek, se třemi restauracemi včetně léčebného a wellness oddělení, s obchody a parkováním pro 30 vozidel v pozemních garážích a se zázemím pro personál a provozní infrastrukturou.

„Celková plocha hotelu bude činit 3 609 metrů čtverečných. Plánovaná realizace stavby je od dubna 2009 do do dubna 2018. Oznamovatelem je RLDE Eden Invest, s.r.o., zastoupená na základě plné moci Alexandrem Mikolášem,“ uvedla Andrea Bocková, mluvčí Krajského úřadu. Krajský úřad už zahájil zjišťvovací řízení, k němuž je možné zaslat vyjádření do 5. srpna.

Záporné stanovisko památkářů je ale jednoznačné.

„Z předložené dokumentace vyplývá, že navržená novostavba původní historickou parcelaci, ani hmotové členění a úroveň zástavby nerespektuje. Co je však ještě závažnější, zásadním způsobem nerespektuje ani hmotu a urbanismus okolní stávající zástavby. Výrazným způsobem ji převyšuje, nerespektuje uliční čáru, ani okolní členění stavebních parcel a obvyklou zastavěnou plochu, vytváří novotvar – snad nádvoří, či náměstí – v místě, kde by měla být sevřená uliční fronta,“ píší v odborném vyjádření.

Podle památkářů vytváří navržená novostavba ze všech pohledů předimenzovanou hmotu, která zcela utlačuje okolní domy, včetně kostela sv. Maří Magdaleny.

„Celkově nepřijatelná je navržená podlažnost novostavby, nejen výška hřebenů, zcela zásadně nepřijatelná je pak podlažnost a výška budov navržených pří „horní“ úrovni území, které zcela zastiňují v dálkových pohledech i v pohledech z okolních ulic domy na stezce Jeana de Carro,“ zdůrazňují odborníci.

Odbor památkové péče karlovarského magistrátu se ke stavbě hotelu Grand Majestic dosud nevyjádřili. „Musíme zpracovat další podklady k výstavbě, které jsme obdrželi. Pak stanovisko vydáme,“ uvedl Lukáš Pokorný, mluvčí karlovarské radnice.

Na vyjádření ke zjišťovacímu řízení, které kvůli hotelu Grand Majestic zahájil Krajský úřad Karlovarského kraje má ovšem město už jen krátkou dobu.

„Vyvěšeno bylo 16. července a viset musí dvacet dní. Konečný termín k vyjádření je tak 5. srpna, tedy v úterý. Bez výjimek,“ uvedla mluvčí kraje Bocková.

Autor: Ivana Kalinová

1.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení