VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Garážovací dům: Místo služeb pro Karlovaráky byty pro VIP?

Karlovy Vary – Plocha je územním plánem vymezena pro podzemní garáže, nikoliv jako nadzemní bytový objekt. Radnice ale tvrdí, že je vše v pořádku.

16.6.2009 9
SDÍLEJ:

Objekt v Libušině ulici získal Anticenu v rámci přehlídky For Arch 2008. Původně měl sloužit jako garážovací dům. Na základě změny stavebního povolení investor začal stavět i byty.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Veřejně prospěšná stavba, tak je v územním plánu města definován podzemní parkovací dům v Libušině ulici. Právě proto si investor, firma Transfer Europe Information (TEI), pozemky pro tento objekt od města zakoupila za relativně levnou cenu, stály 3,5 milionu.

Kromě parkovacích míst zde ale TEI vybudovala 29 bytů, v nichž metr čtverečný stojí 100 tisíc korun.

„V původním návrhu, který jsme zpracovávali ještě na základě zakázky pro město Karlovy Vary, měla být v úrovni prvního patra terasa s čtyřlinovou bowlingovou dráhou a restaurací. Takto navržený projekt, který odsouhlasilo tehdejší vedení města, byl podmínkou pro další studii, kterou už jsme zpracováli přímo pro TEI. Zde ale došlo ve využití techto prostor na terase ke změně,“ říká architekt Petr Mráz, který se od nynější podoby garážovacího domu zásadně distancoval.

„Tím, že stavební úřad povolil o objektu parkovacího domu bytové jednotky, porušil obecně závaznou vyhlášku města tehdy i dnes v platném zní. Plocha je v územním plánu vymezena jako podzemní parkovací dům, nikoliv jako nadzemní bytový dům. Stavbební úřad ani jiné orgány k této závažné skutečnosti při povolení stavby vůbec nepřihlédly,“ uvádí zdroj, jehož písemný rozbor výstavby parkovacího domu má redakce Deníku k dispozici.

Podle tohoto dokumentu tak došlo k závažnému porušení zákona, protože stavební úřad byl povinnen přezkoumat, zda návrh je v souladu s územně plánovací dokumentací a jeho povinností bylo jej zamítnout, což neučinil. „Stejně jako město, které námitku na umístění stavby neuplatnilo,“ dokladují odborníci. Podle nich došlo v tomto případě k fatálnímu selhání stavebního úřadu i města.

„Platný územní plán města stanoví pro tuto lokalitu způsob využití „garáže – podzemní“. Projekt je od samého počátku v souladu s tímto určením. Územní rozhodnutí města potvrdil při odvolání i Krajský úřad Karlovarského kraje,“ tvrdí mluvčí Jan Kopál.

Další otazníky se vrší: Památkáři vydali v roce 2004 souhlasné stanovisko pouze ke dvěma nadzemním a dvěma podzemním podlaží garážovacího domu. V květnu ovšem stavební úřad vydává povolení ke třem nadzemním podlažím. Památkový odbor na to reaguje opravou písařské chyby a povolení mění. „Tím měl být rozpor mezi stavebním povolením a rozhodnutím památkové péče jakoby odstraněn,“ dodávají odborníci.

Stavba tak podle jejich názoru byla povolena v rozporu s památkovým zákonem, protože se nachází v památkové zóně.

Karlovarský magistrát ale veškerá pochybení při výstavbě podzemního garážovacího domu odmítá. „Objekt v Libušině ulici byl a je veřejně prospěšnou stavbou, neboť splňuje její definici, nabízí veřejné parkování. Nechápu, kdo může tvrdit, že tomu tak není, stačí se zajít do objektu podívat na vlastní oči,“ zdůraznil náměstek Petr Keřka.

Podle Keřkova tvrzení byla územní a stavební řízení na objekt vedena zcela řádně, včetně nezbytného veřejného projednávání. „Byla ukončena a rozhodnutí a povolení z nich vzešlá byla zkonzumována. V řízení padlo také odvolání, které řešil Krajský úřad Karlovarského kraje, a ten rozhodnutí stavebního úřadu potvrdil. Nevidím tedy důvod, proč by se mělo lidem lhát, že garážovací dům v Libušině ulici je v rozporu se zákony a dalšími předpisy. Proti takovým nesmyslům se musím důrazně ohradit,“ dodal náměstek.

Podle něj měl objekt od počátku plnit úlohu veřejně prospěšné stavby s komerční částí, v průběhu stavby nebyl významně hmotově změněn.

„Teď stojí, je standardním postupem po částech zkolaudován a připraven svou úlohu plnit. Jeho význam ukáže už blízká budoucnost. Všichni se jistě shodneme na tom, že v lázních je palčivým problémem parkování. Vzhledem k povaze lázeňského území je jediným schůdným řešením parkování na jeho okrajích, nejlépe se zajištěním dopravy do centra. A tady vzniklo, přesně podle projektu a záměru, množství parkovacích míst v blízkosti stanice lanové dráhy, která vede do samého srdce lázeňské zóny, k Vřídlu. Tak to mělo od počátku být, a tak to také je,“ zdůraznil Keřka.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká

16.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení