VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Morálka? Politici na ni nebudou kvůli Zádamským brát zřetel

KARLOVY VARY - Koaliční zastupitelé nevidí v prodeji části Severky pro bratry Zádamské žádný problém.

11.6.2008 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Včas nehradili nájem, dokonce bez vědomí vlastníka podnajali městské prostory a nyní jsou ve vazbě kvůli podezření z vážného trestného činu. Přesto si mohou provozovnu koupit.

O kom je řeč?

O bratrech Zádamských, kteří jsou v současné době jedinými dvěma zástupci společnosti Casso Invest, jež má od karlovarské radnice pronajatý nebytový prostor v bývalém nákupním středisku Severka na karlovarském sídlišti Čankovská.

Už příští týden budou zastupitelé řešit, zda tuto žádost schválí.

Jak uvedla primátorka Veronika Vlková (ODS), radní vůči této firmě neměli žádné výhrady.

Včas neplatili nájem. Nevadí to

Radní přitom v lednu řešili hned několik prohřešků této firmy, o kterých se dozvěděli až na základě zjištění Deníku, který loni na podzim odhalil, že Casso Invest pronajala prostory bez vědomí vedení města třetímu subjektu, v listopadu zadrženému Robertu Šichmanovi. Šlo nejen o nedovolený podnájem, ale i o to, že Casso Invest včas nehradila nájem, za což jí nakonec radnice stanovila penále ve výši 6,5 tisíce korun. Za nedovolený podnájem dostala pokutu deset tisíc korun.

„Nájemce všechno zaplatil a nyní městu nic nedluží,“ konstatoval včera mluvčí radnice Jakub Kaválek a doplnil: „I kdyby tato společnost měla u města nějaký dluh, nebylo by to překážkou pro to, aby mohla zažádat o koupi městského majetku. Tento fakt je důležitý až při podepsání kupní smlouvy,“ dodal Kaválek.

Morálka, či právo?

Oslovení zastupitelé jsou vůči této věci raději zdrženliví. Především poukazují na dva aspekty – morálku a právo. „Z právního hlediska nelze proti prodeji nic namítat. Z morálního a etického hlediska mi tato věc ale nepřijde správná. Podle mě by se mělo hledět více na občanskou bezúhonnost,“ konstatoval zastupitel Petr Kulhánek (KOA).

Rebelující zastupitel ODS Pavel Ondrejcsik si postěžoval, že k materiálu jim scházejí potřebné informace. „Teprve si to dávám dohromady. Z toho, co ale vím, mně ale tento prodej určitě nepřijde standardní,“ uvedl zastupitel.

Další zástupce ODS Jaroslav Zach a jeden z představitelů firmy Alcom, která je rovněž jedním z kupců Severky, se k navrženému prodeji raději nechtěli vyjadřovat. „Pokud společnost vše zaplatila, tak by to až takový problém nebyl. Raději bych tuto věc ale nekomentoval. Není právě ideální mít za souseda hernu,“ prohlásil Zach.

Pavel Žlebek (Zelení) hovořil také o tom, že morálka je jedna věc. „Materiál jsem si ale ještě nestačil prostudovat, takže na to nyní nemůžu odpovědět,“ podotkl Žlebek.

Podle Jaroslava Borky (KSČM) není morálka podstatná natolik, aby Zádamští při prodeji neuspěli. „Morálka je jedna věc, právo druhá. Morálku ale při prodeji zohledňovat nemůžeme. Jestli se mi tento stav líbí? Pochopitelně že nikoliv. Právo i morálka by v tomto případě měly být v souladu,“ konstatoval.

„Pokud právnická či fyzická osoba splní podmínky dané vlastníkem nemovitosti pro prodej, není v mých silách posoudit morálnost rozhodnutí tohoto kroku, a to vzhledem k tomu, že mi není známo, zda rozhodnutím zastupitelstva města již v minulosti nebyl prodán či pronajat majetek města fyzické či právnické osobě, proti které bylo zahájeno jakékoliv soudní řízení či trestní stíhání, nebo která byla již odsouzena či se vrátila z výkonu trestu,“ uvedla Markéta Wernerová (ČSSD) a dodala: „Pro mě je směrodatné, pokud bylo rozhodnutí učiněno v souladu se zákony a Ústavou ČR.“

Prodej s problémy

Původně vedení města dokonce schválilo, že nájemci si budou moci koupit nebytové prostory s osmdesátiprocentní slevou. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však radnici upozornil, že takový prodej není možný.

Zastupitel Jiří Kotek (SNK/ED) byl proto v této věci ještě ostřejší: „Mocenská koalice ODS, ČSSD i dalších jejich souputníků pohřbila morálku našeho města. Radní vysílají mezi občany ty nejhorší signály amorálnosti. Legalizace gangsterů a mafiánských praktik se stává běžnou součástí našich životů. Z toho se budou sbírat ještě naše děti několik desítek let – pokud se seberou a mafiáni tady neovládnou naše a jejich životy.“

Podle Kotka je typickým signálem intrik právě prodej Severky a vše to, co ho provází. „Od trapně stanovené prodejní ceny přes intriky se slevami až po dnešní realizaci dohodnutým kupcům. To je ostuda každého, kdo pro to zvedne na zastupitelstvu ruku,“ dodal.

Presumpce neviny

Primátorka Veronika Vlková (ODS) uvedla, že se drží presumpce neviny. „Co se týče prohřešků vůči městu, je obvyklé, že pokud dlužník, který je v nájmu, své dluhy a závazky vůči městu před podpisem smlouvy vyrovná, pak mu je nebytový prostor či byt prodán. Takových případů bylo v minulosti více,“ dodala.

Jana Kopecká, Ivana Kalinová

11.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Ilustrační foto

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení