„Nová obecně závazná vyhláška nabyla účinnosti 12. února,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu. Tomu předcházel souhlas karlovarských zastupitelů, kteří zvýšení poplatku podpořili 19. ledna letošního roku.

Příjmy z poplatků za ubytování, které platí ubytovatel za využité lůžko a noc, jdou do rozpočtu magistrátu.

„K výrazné změně dochází v osvobození od poplatku v podnikových ubytovnách, v nichž jsou ubytovaní pracovníci fyzických a právnických osob, které toto ubytovací zařízení vlastní nebo k němu mají právo hospodaření,“ dodal Kopál.

Magistrát ze zákona vybírá poplatek v zařízeních určených k přechodnému ubytování za úplatu. „Poplatku nepodléhá přechodné ubytování studentů a žáků, ubytovací kapacita ve zdravotnických nebo lázeňských zařízeních, pokud nejsou užívána jako hotelová zařízení, v zařízeních sloužících charitativním nebo sociálním účelům a v ubytovacích zařízeních města Karlovy Vary,“ zdůraznil mluvčí.

Karlovarské hoteliéry zvýšení poplatků za ubytování řádně namíchlo a podnikatele například na Staré Louce doslova rozlítilo. „Snížil se nám počet hostů, brodíme se tady ve špíně a bahně a ještě máme platit více. To snad není pravda,“ uvedli v jednom z místních hotelů.

Podnikatele navíc o tomto kroku magistrát vůbec nevyrozuměl. „Úředník nám pouze sdělil, že máme sledovat internetové stránky města a tam si to vyhledat. To bylo vše,“ dodali hoteliéři a přidali několik neslušných slov.