VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize v porcelánkách přitahuje pozornost

Karlovarsko — Hejtman Novotný zatím vyčkává, zda i kraj pomůže zaměstnancům porcelánky. Někteří podnikatelé založení fondu považují za nefér.

21.1.2009 2
SDÍLEJ:

Zaměstnance vývoj v porcelánce zajímá, proto přišli i na konferenci, kde se dozvěděli, jak to bude s fondem. Jde o jejich budoucnost a peníze, kterých se jim nyní ale nedostává.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Karlovarský kraj zatím nebude vstupovat do jednání ohledně garančního fondu, který založilo město Karlovy Vary a vložilo do něj deset milionů korun. Osm milionů z tohoto fondu mají dostat zaměstnanci Karlovarského porcelánu (KP), kteří splňují jisté podmínky — jsou obyvateli Karlových Varů a mají plat do určité výše. O té zatím nebylo rozhodnuto — buď půjde o ty pracovníky, kteří pobírají měsíčně maximálně 15 tisíc, nebo o ty, kteří mají maximálně 20 tisíc korun.

O tom, zda peníze budou uvolněny za těchto stanovených kritérií, definitivně rozhodnou karlovarští zastupitelé příští týden na mimořádném jednání.

Už nyní ale vzbuzuje založení fondu, který má pomáhat zaměstnancům strategických partnerů města Karlovy Vary, i vlnu kritiky. Opatrný vůči němu je i hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD).

Karlovarský primátor Werner Hauptmann (ODS) si totiž na pondělní tiskové konferenci, kde představil podmínky čerpání peněz z garančního fondu, postěžoval, že představitelé kraje doposud vedení magistrátu v této věci oficiálně nekontaktovali a že pomoc zaměstnancům krachujících firem, které přesahují hranice krajského města, nechává kraj v podstatě jen na Karlových Varech.

Hejtman: zatím jsme zdrženliví

„Dodnes se se mnou nikdo z kraje nespojil. Čekal jsem přitom od krajského úřadu větší aktivitu. Věřím, že v této věci s námi začne spolupracovat. Znovu tak tímto vyzývám kraj a další obce, ať se k této naší pomoci připojí,“ zdůraznil Hauptmann.

Hejtman Novotný v úterý 20. ledna konstatoval, že zatím by chtěl zůstat zdrženlivý. „Dostal jsem další informace, které v tuto chvíli vyhodnocujeme. Já neříkám, že se k pomoci, kterou zvolily Karlovy Vary, nepřipojíme, ale také neříkám, že se k ní připojíme,“ poznamenal Novotný.

Ten má velké výhrady k tomu, že pomoc KP vlastně pochází z městského rozpočtu. „Připadá mi to, jako že bychom měli vyvést peníze daňových poplatníků do soukromého sektoru. Pro mě je tedy nyní důležité zjistit odpověď na to, zda má Karlovarský porcelán nějaký majetek, kterého by se mohl zbavit a získal by tak potřebné peníze na výplaty svých zaměstnanců. Pokud to tak nebude, pracovníkům tohoto podniku kraj pomůže,“ upřesnil karlovarský hejtman.

Co ještě vlastní porcelánka?

Generální ředitel KP Vlastimil Argman nedávno na podobný dotaz Deníku odpověděl, že porcelánka už například před časem prodala bývalé sídlo generálního ředitelství ve Staré Roli.

Insolvenční správce KP Tomáš Čermín upřesnil, že porcelánka přece jen ještě nějaké nemovitosti vlastní. „Jde o rybník v Božičanech a některé sklady v Karlových Varech, které Karlovarský porcelán nevyužívá. Dále jde o fabriku v Lubenci, kterou se porcelánce ještě nepodařilo prodat,“ uvedl Čermín.

Kraj případně založí svůj fond

Hejtman Novotný už má nějakou představu, jak by eventuální pomoc vypadala. „Zatím není rozhodnuto, zda bychom kvůli tomu založili vlastní fond, či bychom přispěli do garančního fondu Karlových Varů. Mou představou je, že bychom měli založit spíš vlastní. Do něho bychom vložili jeden, maximálně dva miliony korun. Víc to bohužel nebude,“ dodal karlovarský hejtman.

Starorolský porcelán má výhrady

Primátor Hauptmann na pondělní konferenci zároveň představil, kdo je strategickým partnerem města. „Tím je pro nás ta společnost, která spolupracuje s městem, a to konkrétně tak, že spolufinancuje některé jeho aktivity nebo se jinak podílí na rozvoji města. Podmínkou je, že by to mělo být v minimální částce deset milionů korun,“ vysvětlil primátor a pokračoval: „Dalším kritériem je sídlo firmy, které by mělo být minimálně jeden rok v Karlovarském kraji. Kritériem je také minimální počet zaměstnanců, který jsme stanovili na sto, a to po dobu minimálně posledních tří let. V neposlední řadě jde o to, že daná společnost naplnila podmínky úpadku.“

To se ale zásadně například nelíbí Antonu Salvovi, řediteli Starorolského porcelánu Moritz Zdekauer.

„Založení tohoto fondu zkrátka nerozumím. Nevím, proč to tak je. Smysl fondu jsem nepochopil. Proč se tímto způsobem má podporovat soukromý sektor?“ podotkl Salva. Ten už v této věci kontaktoval nejen primátora Hauptmanna, ale i hejtmana Novotného. „S panem primátorem se mám sejít příští týden a chci se ho zeptat na smysl založení garančního fondu,“ upřesnil ředitel Starorolského porcelánu.

Podle Salvy i tento podnik musel čelit změnám na světových trzích, přesto je ustál. „S levným porcelánem z Číny jsme měli problémy tak před čtyřmi roky. Od té doby se naše klientela ustálila. Zákazníci stále chtějí kvalitní české zboží. A jaká je situace dnes? I když jsme vloni museli čelit finančním ztrátám kvůli klesajícímu kurzu za dolar, nedluží náš podnik ani korunu. Menší problémy máme s platbami, které kvůli krizi v Karlovarském porcelánu musíme platit hotově. Také nám nechtějí půjčovat banky,“ dodal ředitel Salva.

Nejde o porušení zákona?

V souvislosti se založením fondu se objevily dohady, zda nemůže jít o neoprávněnou veřejnou podporu ze strany karlovarského magistrátu. Primátor Hauptmann je také zaregistroval.

„Před pár dny jsem se setkal se šéfem antimonopolního úřadu panem Pecinou a ten mě uklidnil, že pokud město uzavře smlouvu s odborovým svazem, který bude za přerozdělení peněz z fondu zodpovědný, o porušení zákona nejde. Odborový svaz totiž není soutěžitelem na trhu, a proto se nejedná o neoprávněnou podporu,“ vysvětlil Hauptmann.

Na výplaty zatím nejsou peníze

Zatímco politici a podnikatelé vedou diskuse o garančním fondu, zaměstnanci KP ještě nedostali zbývajících padesát procent z listopadové výplaty. „Doplatit bychom ji měli tento, nebo příští týden,“ poznamenal ředitel Argman.

Insolvenční správce Čermín v úterý 20. ledna doplnil, že o výplatách se stále jedná. „V pátek (23.1.) by snad mohly odejít. Podstatnou změnou při rozhodování v uvolňování peněz v rámci podniku nyní ale je, že věřitelský výbor si vymanil právo odsouhlasit veškeré vyplácení peněz,“ upřesnil Čermín.

Hledá se kupec

Až do konce ledna se mohou hlásit zájemci, kteří by chtěli v rámci konkurzu odkoupit KP. Podle Argmana se už objevila celá řada subjektů. „O podnik se zajímají a shánějí informace,“ uvedl Argman.

Podle Čermína to není ale až taková pravda. „Oficiální nabídka zatím přišla jen jedna, a to dnes. Zájemce by chtěl koupit ale jen jeden provoz. Šlo by tedy o dílčí prodej, což není právě ideální. Ozvali se nějací další investoři, ti ovšem zatím jen sondují situaci,“ doplnil správce.

Stávající vedení podniku i sám Čermín totiž považují za nejlepší, kdyby se podnik prodal celý.

Podle Argmana není nyní už KP vázaný smlouvou na svou mateřskou firmu Porcela Plus, která je také v konkurzu. Právě přes ni šla většina objednávek z KP. „Karlovarský porcelán tak nyní navazuje nové kontakty, aby nebyl přerušen kontakt se zákazníky. V současné době máme zakázky za dvacet až pětadvacet milionů korun, což pro nás představuje zajištění práce pro naše zaměstnance na leden až únor.“

V konkurzu skončila i Concordia

Od pondělka 19. ledna je v konkurzu i sesterská firma KP, společnost Concordia v Lesově. I v tomto podniku jsou zaměstnanci nyní na celozávodní dovolené, stejně jako v KP. „Nyní se snažíme, aby lidé do práce nastoupili co nejpozději, aby se neplýtvalo energií. Příští týden v pondělí by se tu ale měl provoz zase rozjet,“ podotkl Argman.

Podle insolvenční správkyně Concordie Hany Záveské přijala společnost v současné době několik zakázek, takže práce pro zaměstnance i v tomto podniku by měla být na nějakou dobu zajištěna. Zatímco pracovníci Concordie měli do této doby mzdu zajištěnou, teď už ale situace není tak jednoznačná. „Ve čtvrtek mám jednání v Concordii s odbory. Na něm bychom se měli rozhodnout, co bude dál i co se týče výplat,“ dodala Záveská.

Autor: Jana Kopecká

21.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Policisté z Oddělení dokumentace Odboru cizinecké policie Karlovarského kraje prováděli 20. listopadu kontrolu cizinců dle zákona o pobytu cizinců na území ČR v jedné ze soukromých firem na Karlovarsku.
4

Rumuni nebyli Rumuni

Ilustrační foto.

Strážníci stále hledají posily, využívají k tomu i burzu práce

Poznejte zapomenutého malíře Aloise Wachsmana

Karlovy Vary - V prostorách Galerie umění se v současnosti nachází výstava jednoho z našich nejlepších avantgardních umělců Aloise Wachsmana, který postupem času upadl v zapomnění.

Návrh na přání: 3 varianty malé kuchyně a jídelny

O návrh kuchyně a jídelny nás tentokrát požádala paní Kolodějová, jejíž domek je teprve ve fázi stavby. To je nejvyšší čas zvážit, jak prostor uspořádat, vybavit a barevně sladit, aby vše vyhovovalo nejen majitelčiným přáním, ale aby byla samotná kuchyně praktická a příjemně se v ní vařilo.

Fut Fet přejel Termity a drží první místo

Karlovarský kraj – Šestým kolem pokračoval v uplynulém týdnu krajský přebor ve futsale.

Sály a kostely rozezní koledy a vánoční písně Roháčů

Karlovarský kraj – Pokud jste náhodou projížděli už v září Božičany a zaslechli koledy a vánoční písně, sluch vás skutečně neklamal. To se na svou šňůru vánočních koncertů připravovali Roháči z Lokte.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT