Zbourat. Tak zní verdikt statika po prohlídce domu v Anglické 23 v Karlových Varech. Dům postavený v roce 1957, je tak určen k demolici a šokovaní nájemníci k vystěhování.

"Říkala jsem, ať mě tady nechají, ať to na mě klidně spadne."
Nájemkyně Marta Vrbová,
80 let

„Já jsem z toho na smrt. Vždyť tady žiji třiapadesát let a teď se mám stěhovat,“ bezradně říká osmdesátiletá Marta Vrbová. „Vidíte, už balím. Co mi zbývá?“ ukazuje do bytu plného krabic. Paní Vrbová je jednou ze šesti rodin, které se musejí z domu okamžitě vystěhovat.

„Dům padá a praskliny na zdech se rozšiřují. Statik nařídil okamžité vystěhování a my jsme nájemníkům nabídli byty, které má město nyní k dispozici. Žijí zde většinou starší lidé, proto jsme jim nabídli, že stěhování uhradíme,“ vysvětlil náměstek Tomáš Hybner (ČSSD). Připustil, že narušenou statiku domu mohlo dovršit zemětřesení v minulých týdnech. „Opravovat jej nebudeme. Odborníci nám doporučili jej zbourat,“ dodal Hybner.

Třípatrový činžovní dům v Anglické ulici 23, který je určen k demolici, je spojen s druhým domem číslo 21. V něm žije dalších šest rodin. „Zatím nevíme, jak budeme postupovat u tohoto objektu  a zda jej budeme moci oddělit. To musí posoudit odborníci,“ dodal Hybner.

Demolici domu radnici doporučil statik Josef Plašil. „Už při prvním pohledu na dům bylo jasné, že se s ním něco děje a mohl by být pro lidi nebezpečný. Ostatně na tomto závěru se shodlo více odborníků, kteří už objekt dříve kontrolovali,“ uvedl statik. Podle některých odborníků mohlo stav budovy narušit i nedávné zemětřesení.

Lidé z domu upozorňovali na praskliny ve stěnách celá léta

Lidé, kteří v pukajícím domě žijí, upozorňují, že na praskliny a bortící se zdi poukazují už desítky let.

„Trhliny se začaly objevovat v době, kdy byla zahájena výstavba stadionu v Drahovicích. Tehdy prý stavbaři změnili vrstevnice a podzemní voda změnila směr. Kvůli špatné kanalizaci podmáčela nás i další objekty v okolí. Navíc prý je tato voda tak agresivní, že rozpustí i beton. Pak se tady střídali geologové a statici, ale nic se nedělo. Pokoušeli se to i zpevnit, ale marně,“ zavzpomínal Alois Krämer, který v domě bydlí od samého počátku.

Budova totiž původně patřila RKW a svépomocí ji poáhali stavět i jeho rodiče. „Byty jsme pochopitelně chtěli od města koupit, ale s podmínkou, že dům bude nejprve opraven. I to se táhne patnáct let,“ dodal nájemník. I Krämer už si z nabídky bytů od magistrátu vybral. „Teď čekáme, až podepíšeme smlouvy.“

Z rozhodnutí statika nemá radost ani Martin Švestka, další z nájemníků. Přestěhování do nového bytu je totiž pro některé lidi ekonomicky téměř neúnosná. „Před měsícem jsme dokončili rekonstrukci bytu, která nás stála třicet tisíc korun. A teď se máme přestěhovat. Byt, který nám město nabídlo, by potřeboval rekonstrukci v řádek statisíců. Opravy jsme odhadli na 300 tisíc korun. Bydlím s matkou a na to prostě nemáme,“ konstatoval.

Náměstek Hybner ale zdůraznil, že právě jeden z bytů, které nájemníkům nabídli, musí město nejprve zrekonstruovat. „Pak teprve se sem nájemníci nastěhují,“ poznamenal náměstek a dodal, že někteří nájemníci si vybrali i byty v Mozartově ulici, jež radnice vyhradila pro zaměstance magistrátu a městských příspěvkových organizací. Ti zde bydlejí po dobu výkonu funkce a po ukončení smlouvy s radnicí je městu musejí vrátit zpět.

I náměstek připustil, že hlavním problémem narušené statiky bylo narušení vodovodního či kanalizačního řadu, kdy se před lety objevila voda i pod zmíněným domem.

Zatímco nájemníci Anglické 23 jsou už seznámeni se svou situací, jejich sousedé z Anglické 21 o tomto velkém průšvihu nic nevědí. Nemají ani žádné zprávy o tom, že i je možná čeká vystěhování, protože není vyloučené, že demolice nakonec bude určená na celý dvojdům.

„Cože? Že bychom se možná mohli stěhovat? O tom nic nevíme. Nás se to snad netýká,“ doufala ještě ve středu jedna z nájemnic domu Anglická 21.

Historie domu

Obyvatelé domu v Anglické ulici se musejí vystěhovat, protože statiku třípatrového činžovního domu z padesátých let narušilo zemětřesení, které se v uplynulýhch týdnech vyskytovalo na západě Čech. Už před sedmnácti lety navrhl statik dům sešroubovat. Jenže tento zápis podle jednoho z nájemníků najednou zmizel.