Letošní 30. červen vyšel na úterý a mnoho škol se rozhodlo skončit o čtyři dny dříve, a to už v pátek 26. června. Někteří ředitelé děti uvolní o pár dní dřív a dovolí jim tak užívat si trochu delší prázdniny.

Není možné jednoznačně říct, že všechny školy na Karlovarsku skončí dříve. Například na Základní škole Ostrov, Masarykova, ředitel Helmut Harzer prohlásil: „Ano, my budeme končit už v pátek 26. června. To je zbytečné, aby děti šly do školy, když už se vyučovat nebude.“

Ale na druhou stranu základní škola a základní umělecká škola v karlovarské Šmeralově ulici, karlovarská Základní škola Krušnohorská a Základní škola Žlutice budou končit až v úterý 30. června. Zatím to ale není jejich definitivní rozhodnutí. Do konce školního roku se může ještě mnoho změnit.

Většina ředitelů zastává totiž tento názor: „Děti nemusíme pouštět dřív. Dny navíc budou využité například pro sportovní aktivity nebo dopoledne stráví děti jinak s učiteli ve škole.“

Rodiče by uvítali, aby prázdniny začaly dříve, protože se všichni chystají na dovolené a nechtějí čekat, až jejich děti dostanou vysvědčení. Proto by uvítali, kdyby vysvědčení mohli doma očekávat už v pátek 26. června. „Děti už toho učení mají určitě víc než dost. Proč je nepustit o pár zbytečných dnů dřív?“ konstatuje Jarmila Nováková.

Kratší školní rok pochopitelně vítají i samotní žáci. Nechtějí už déle zůstávat ve škole a v podstatě se už neučit těch posledních pár dnů. „Určitě je to zbytečné, abychom začínali nový týden zase školou. Uvidíme, jak se náš ředitel nakonec rozhodne,“ dodává dvanáctiletý Robert z Karlových Varů.

(bar)