Lidé v Karlovarském kraji budou moci ode dneška podpořit v petici přímou volbu prezidenta republiky. Petiční archy, které vyzývají zákonodárce k přijetí novely ústavního zákona ve věci přímé volby hlavy státu, se poprvé objeví v obci Boží Dar. Právě starosta této obce a senátor Jan Horník s touto iniciativou přichází.

Senátor Horník věří, že petici, kterou si lidé budou moci stáhnout i z internetu, podepíše nejméně deset tisíc lidí. Pak ji bude muset projednat Senát.

„Argumentem pro zavedení přímé volby je to, že si ji přeje většina obyvatel republiky, což dokladují průzkumy veřejného mínění,“ uvedl Horník. Podle něj by referendum k přímé volbě přišlo až na sedm set milionů korun. „Petiční archy jsou výrazně levnější,“ podotkl senátor. Podle jeho návrhu by se volba prezidenta konala tajným hlasováním a zvolen by byl ten kandidát, který ve druhém kole získá více odevzdaných platných hlasů.

„V případě rovnosti hlasů by rozhodl los. V tom nevidím žádný problém, protože los rozhoduje i v případě rovnosti hlasů při volení senátorů,“ vysvětlil Horník.

O přímé volbě prezidenta hovoří poslanci už roky. Zatím ovšem zůstalo jen u slibů. Přitom proti nejsou ani krajští politici. „Samozřejmě jsem pro. Debata o tom už pokročila a panuje už více méně shoda. Spory se nyní vedou o tom, jakými kompetencemi prezidenta vybavit,“ uvedl Josef Pavel, hejtman Karlovarského kraje. Ten by uvítal přímou volbu u hejtmanů a starostů.

Petr Bouška, student politologie, se ale domnívá, že přímá volba prezidenta je v našem ústavním pořádku možná. „K posílení jeho pravomocí dojít nemusí,“ uvedl.

Kde volí přímo?
V západoevropských zemích je prezident volen přímo například v Rakousku, Francii, Irsku, Portugalsku, Islandu nebo Finsku. Ve střední Evropě volí přímo hlavu státu Slovensko, Polsko, Litva, Slovinsko, Chorvatsko, Ukrajina, Rusko, Bělorusko, Rumunsko, Bulharsko, Moldavsko, Makedonie a všechny tři zakavkazské republiky.