Pokud budou chtít Karlovy Vary umístit do Císařských lázní své instituce, například Karlovarský symfonický orchestr a infocentrum, budou za ně Karlovarskému kraji platit nájemné v místě a čase obvyklé.

Za pronájem lázní, které město prodalo kraji za jedno procento z odhadní ceny, a do kasy tak získá pouhých 6,5 milionu korun, budou platit i organizace, které je běžně využívají ke svým akcím. To je například mezinárodní filmový festival nebo Fresh film fest, festival studentských filmů.

„Bude to nájemné za standardních podmínek. Buď to druhá strana bude akceptovat, nebo ne. Víme, že Karlovarský symfonický orchestr platí za pronájem Lázní III milion korun. Z toho budeme vycházet. Odmítli jsme dávat dopředu do smlouvy břemena k bezúplatnému užívání objektu,“ reagoval na dotaz krajského zastupitele Jana Horníka (SNK/ED) hejtman Josef Pavel (ODS).

Vicehejtman Jan Zborník upozornil, že budova bude muset mít ceník. „ Ten vyjde z provozních nákladů a bude to věcí budoucího provozovatele. Když to nebude například infocentrum akceptovat, pak tam bude něco jiného,“ uvedl.

Hejtman Pavel odmítl i rizika v případě, že by se kraji nepodařilo objekt opravit a musel jej Karlovým Varům vrátit. Na ta upozornil krajský zastupitel Josef Murčo (KSČM). „Nemáme se čeho bát. Právě na náš návrh byla do smlouvy zakomponována smluvní pokuta ve výši 150 milionů korun. Na smlouvě jsme s městem pracovali přes půl roku a rozhodně není nevyvážená. Povinnosti z ní vyplývají i pro Karlovy Vary, které se zavázaly, že vybudují parkovací prostory vedle lázní a opraví lávku přes říčku Teplou,“ vyvracel obavy krajských zastupitelů Pavel.

Většina krajských zastupitelů pak vyslovila s kupní smlouvou mezi krajem a městem souhlas, ačkoliv magistrát v ní udělal už první chybu. Jeden z pozemků, bez něhož kraj nemůže rekonstrukci objektu za půl miliardy zahájit, stále patří do majetku Karlových Varů.

„Město pozemek zapomnělo ocenit. Údajně šlo jen o přehlédnutí. Buď o parcelu zažádáme znovu, nebo si pozemek dlouhodobě pronajmeme,“ vysvětlil hejtman Pavel.