Od ničivých povodní, které napáchaly škody za desítky miliard korun, uplynulo tento týden už šest let. Právě na tento víkend meteorologové hlásí vydatné srážky, které by mohly mít za následek zvýšení hladin některých českých řek.

Jaká je tedy po šesti letech situace v Karlových Varech, které povodně v roce 2002 zasáhly jen minimálně? Pustilo se město do realizace protipovodňových opatření, jako tomu je například v Praze?

„Karlovarský kraj je naštěstí jedním z mála regionů u nás, které povodně v podstatě minuly. Karlovy Vary jsou proti povodním chráněny poměrně dobře vodními díly. I když naše lázeňské město leží v údolí, velká voda by ho proto neměla tolik ohrozit,“ vysvětlil mluvčí karlovarské radnice Jakub Kaválek, který je sám členem protipovodňové komise.

Podle Kaválka během vydatných srážek dělají paradoxně největší problém ty menší toky, jako je Rolava či Chodovský potok. „Víme o nich, a proto je hlídáme,“ podotkl.

kaválek dodal, že na výstavbu protipovodňových opatření, jako jsou právě ta v Praze, se město nechystá. „V lázeňském území je největším problémem úzké koryto řeky Teplé. Té ale předcházejí přehrady ve Stanovicích a v Březové. Právě těmi je toto území chráněno. Co se týče řeky Ohře, bylo by nejlepší se obrátit na Povodí Ohře, jaká jsou zde opatření,“ upřesnil mluvčí magistrátu.

Podle něho i když sice město opatření neplánuje, i tak ale aktualizuje své protipovodňové plány. V obnovených verzích jsou například zohledněny nové stavby, ať už jde i o malou dřevěnou kůlnu, která by při velké vodě mohla dělat problémy.

„Navíc na těchto plánech spolupracujeme s jedním z největších odborníků na povodně v České republice panem Papežem,“ uvedl Kaválek.

Novinkou pak je, že vlastníci nemovitostí si mohou na své náklady připravit vlastní protipovodňové plány. Ty pak odevzdají na radnici. Představitelé magistrátu tak pak budou mít přehled o této nemovitosti i o jejích obyvatelích.

„Pokud bude v domě bydlet nějaký nepohyblivý občan, budeme o tom vědět a včas budeme moci v případě nebezpečí tuto situaci řešit,“ dodal mluvčí Kaválek.

Ředitel karlovarského Povodí Ohře Ladislav Novák reagoval, že velkou vodu na řece Ohři by v případech nouze měly zastavit dvě vodní nádrže – Skalka a Jesenice na Chebsku. „Jsou zařazeny do soustavy Nechranické přehrady, která zajišťuje minimální průtok vody v řece Ohři,“ poznamenal Novák. Jak doplnil, například Sokolov se nyní chystá na velkou výstavbu protipovodňových opatření, protože v tomto městě je situace mnohem horší než v Karlových Varech.

„Co se týče vlastní realizace těchto opatření, ty jsou ze zákona v kompetenci každé obce. Ta musí v jejich rámci řešit, co chce vlastně chránit. Co si pamatuji, tak v Karlových Varech na to byli vyčleněni lidé, kteří se opatřeními měli zabývat. Nějak z toho ale sešlo,“ uzavřel Novák.