Do školních lavic včera usedly stovky žáků a studentů. Někteří zahájili svou školní docházku, jiným zbývá poslední školní rok a nemohou se dočkat už maturitního plesu a maturit.

Svůj první den si užili také studenti na Prvním českém gymnáziu v Karlových Varech. Zde nepřibyli jen žáci do klasických čtyřletých oborů, ale také malí primáni, kteří se přihlásili na osmileté obory.

„ V tuto chvíli mohu říct, že letos bude mít naše škola téměř 700 žáků, přesněji 697. K dnešnímu dni se přihlásila ještě jedna dívka z Teplic, která se sem přistěhovala s rodiči,“ říká ředitel školy Zdeněk Papež.

Do prvních ročníků letos bylo přijato 55 studentů a do prim 60. Jaké jsou pocity jejich rodičů? Co je k tomu vedlo? „Náš syn se rozhodl sám nastoupit do primy, byl to jeho vlastní impuls. Doma vždy říkal, že se na základní škole nudí, tak uvidíme, jak si s tím poradí tady,“ říká maminka a dodává: „Doufám, že to tady zvládne stejně jako jeho sestra, která už maturovala.“

Rodiče svým dětem důvěřují, to potvrzuje i další matka o své dceři: „Myslím, že to zvládne. Je chytrá, akorát někdy trochu nervózní a nechce se přihlásit, protože neví, jestli je to dobře, nebo špatně. To já se přihlásím, i když si nejsem jistá odpovědí,“ odpovídá s úsměvem.

Studenti prvních ročníků už jsou o něco sebevědomější. „Jsem moc ráda, že jsem se dostala na tuto školu, a myslím, že všechno bude v pořádku. Jediné, čeho se bojím, je větší vytížení a to, že budu mít méně volného času,“ sděluje nová studentka školy Kateřina.

„První den byl dobrý, prošli jsme si školu a seznámili se s tím, co nás čeká,“ oznamuje Vladimír Kóča.

Letošní rok je tedy oficiálně zahájený a studenty nečeká už nic jiného než znovu zapojit mozkové závity, zasednout ke knihám a začít se učit. Studenti už vědí, jaký budou mít celý rok rozvrh. Ve čtvrtek už většina škol najíždí na normální vyučování, někomu se tedy může stát, že začne první vyučovací den i s odpoledními hodinami, jiným třeba to, že jim odpadne nějaká ta hodina.

Kamila Kaňovská

Do školních lavic zasedlo padesát devět žáků prvních tříd Základní školy Jana Amose Komenského, kteří jsou rozděleni do tří tříd. Všechny děti, které do školy doprovázeli rodiče a prarodiče, dostaly na uvítanou dárky. V 1.C měla třídní učitelka Iva Valenzová pro děti dokonce připravený keramický zvoneček, kterým si novopečení žáčci mohli na začátek školy zazvonit.

(ali)