Stánky jsou nově natřeny, je v nich instalována skříňka na rozvod elektřiny a jedna elektrická zásuvka byla rozšířena na tři. To jsou změny, kvůli nimž byly stánky téměř měsíc mimo provoz. Jejich opravu někteří trhovci kritizují, i samotný laik ale na první pohled pozná, že natření stánků bylo velmi ledabylé.

Někteří trhovci upozorňují i na to, že do opravy šly pouze ty stánky, jejichž nájemci vstoupili s městem do sporu, když odmítli přistoupit na nové nájemní podmínky. Výsledek je takový, že ti původní trhovci se do opravených stánků už nevrátí. Mají je využívat vietnamští nájemci.

„V pondělí tu byla policie, kontrolovala nájemní smlouvy. My jsme tu novou, v níž je navýšený nájem, odmítli podepsat z principu. Nejde nám totiž o peníze, ale o fakt, jakýmzpůsobem město nakládá se svým majetkem a že ho vůbec nezajímá to, co se tu děje,“ uvedl Karel Dušek, jehož rodina tu prodává sušené květiny. Právě ona ve Varšavské ulici k 31. říjnu končí. „Smlouvu na stánek dostal Vietnamec. Další, kteří tyto stánky využívali, tady už skončili,“ dodal.

Martin Zeman (ČSSD), radní a jednatel KV City Centrum (KCC), které má tržiště od města v pronájmu, reagoval, že stánky viděl jen zavřené, proto nemohl posoudit kvalitu nového nátěru.

Ohledně ukončení nájmu některých trhovců podotkl: „Ano, je dohoda, že stávající stánkaři končí. Kdo stánky obsadí, to je v režii Linas Trade Group (LTG).“ Právě této firmě KCC tržiště pronajalo. LTG ho ale následně podnajala Scopiu Financial Plus vietnamského obchodníka Hoanga Anha.

Šéf LTG Viktor Linhart redakci své stanovisko neposkytl.

KCC platí ročně Karlovým Varům nájem 760 tisíc korun. Ročně se tu ale od trhovců podle neoficiálních informací vyberou téměř 4 miliony. Kam tedy mizí tři miliony?

Radní Zeman: řetězec nájemců je dlouhý

Je morální a správné, aby se na provozu městského tržiště živila jedna městská a dvě soukromé společnosti? Právě takový systém panuje ve Varšavské ulici v Karlových Varech.

„Když jsme podepisovali smlouvu s Linas Trade Group (LTG), předpokládali jsme, že tržiště zůstane ve starém režimu. Nájemní smlouva však této firmě umožňuje další podnájem. Připouštím, že řetězec nájemců je dlouhý, a kvůli němu tak narůstají stánkařům konečné nájmy,“ reagoval radní Martin Zeman, který doplnil, že smlouva končí LTG až za rok a několik měsíců.

Na stejný dotaz odpověděl i primátor Werner Hauptmann (ODS), ale s tím, že pokud mají novináři nějaké pochybnosti, mají podat trestní oznámení. „Městu zisk z tržiště neuniká. Účetní operace jsou tu jasně deklarované. Do hloubky jsem se tímto případem ale nezabýval,“ odpověděl Hauptmann.