Provozovatele čajovny z karlovarské Varšavské ulice šokovala zpráva, že majitelé domu Varšavská 13 si budou od města kupovat pozemek, který čajovna využívá jako předzahrádku.

Záměr prodeje zmíněné parcely o rozloze 84 metrů čtverečních a další sousední o velikosti 254 metrů čtverečních, která slouží jako parkoviště ve dvoře, schválila tento týden rada města.

„To není možné, že by rada souhlasila s tím, že tento pozemek město prodá vlastníkům domu Varšavská 13. Vždyť je to asi měsíc, co nám radní vyhověli a právě tuto parcelu nám pronajali,“ nechápe provozovatel čajovny Jan Cabalka.

Z usnesení rady dne 10. února skutečně vyplývá, že radní pronájem pozemku čajovníkům schválili, a to dokonce na dobu neurčitou.

Jak k tomu mohlo dojít?

Ivan Žikeš, jednatel Recomu, který sídlí ve Varšavské 13 a jehož syn Jakub právě žádal město o koupi dvora, v pátek ale dementoval, že by vlastníci Varšavské 13 chtěli kupovat i pozemek před čajovnou. „Určitě muselo dojít k nějaké chybě. My jsme žádali jen o tu velkou parcelu, abychom na ní mohli parkovat. Proč bychom chtěli házet klacky pod nohy čajovně a kupovat si pozemek, který ona využívá?“ vysvětluje Žikeš.

V žádosti, kterou rada projednávala, skutečně je zmíněná jen ta větší parcela. V návrhu na usnesení už figurují ale oba pozemky.

Jenomže podle vedení radnice v tomto případě a k úžasu všech dotčených k žádné chybě nedošlo. „Je to skutečně tak, nájemní vztah prodeji nebrání a není to ani nijak mimořádný postup. Pokud se pronajatý pozemek prodává nájemci, je to samozřejmě nejjednodušší varianta. Pokud se prodává jiné osobě, je možné buď nájemní vztah vypovědět, anebo prostě přechází na nového majitele,“ reaguje mluvčí radnice Jan Kopál.

Podle mluvčího radnice jde zatím jen o zveřejnění záměru prodeje pro přímého vlastníka, kterým jsou právě vlastníci domu Varšavská 13.

„Pozemky nabízíme s dodatkem, že kupující se zaváže s vlastníky okolních domů a objektů uzavřít smlouvu o bezúplatném zřízení věcného břemene právu chůze a jízdy přes dané pozemky,“ pokračuje mluvčí. Podle něho pozemek sloužící jako předzahrádka chce město nabídnout k prodeji i přes to, že o něj vlastníci domu Varšavská 13 nepožádali, a to právě kvůli břemenu.

„To nemá logiku. My ten pozemek nechceme. K čemu nám bude?“ dodává Žikeš, který se domnívá, že materál by měla rada revokovat.

Ještě více překvapen byl Cabalka. „Nerozumím tomu,“ konstatuje podnikatel.

Zaskočená byla i Jiřina Sinkulová, která vlastní objekt čajovny a daný pozemek tak přímo sousedí s její nemovitostí. „Máme jisté plány a toto se nám nelíbí. Už to řeším s právníky a po městě budeme žádat vysvětlení,“ dodává.