Poselství do budoucích časů. Tak nazvali stavitelé, kteří opravují dům Quissisana naproti Grandhotelu Pupp, tubusovou schránku, v níž ukryli lahvičku Becherovky, Radniční listy či notový záznam z roku 1895, který při rekonstrukci domu nalezli. Ten podle architekta Alexandera Mikoláše zřejmě patřil Marii Puppové. „Hrála na osm nástrojů, jde možná o její pozůstalost,“ uvedl.

Kromě všech těchto artefaktů byly do schránky uloženy také německé noviny z roku 1929, které stavebníci nalezli zazděné v budově. „Tento německý tisk podrobně popisuje složení nové československé vlády v čele s Evardem Benešem,“ dodal Mikoláš.

Ve schránce budoucí pokolení najde také stavební povolení na rekonstrukci včetně změny staveního povolení, podle něhož bylo stavebníkům umožněno vybourat stropy, položit novou střechu a dostavět přístavek v zadním traktu budovy.

Do tubusu byl vložen i procentuální výpočet, co je v objektu nově postavené a co zbylo z původní stavby. „Z 27 procent procent je Quissisana rekonstruována. Strop je nový z 93 procent a svislé konstrukce z 31 procent,“ dodal architekt Milokáš.

Do schránky byl vložen také článek Karlovarského deníku, který pojednával o opravě Quissisany, deset rublů, padesátikoruna, „týčko“ – pomůcka golfisty a živnostenský list na klempířské práce. „Desetirublová bankovka je vizitkou našeho sponzora, jímž je společnost manželky primátora Moskvy Jeleny Baturiny. Česká padesátikoruna je symbol naší výplaty,“ dodal žertem architekt. Současnou krizi totiž citelně pocítila sama Baturina. Z osmi miliard dolarů jí údajně zbylo jen osm set milionů.

Schránku se všemi dokumenty uložili stavitelé do jedné z věží na střeše budovy. Než se sem všichni vyšplhali, vysvětlil architekt Mikoláš zásadní úpravy na budobvě, změny dispozic objekt a nastínil její další vvyužití.

Balkonovou vilu Qiussisana postavil Karel Pupp pro svou ženu Marii Mattoni v roce 1889. Město ji před několika lety prodalo v dražbě za 77 milionů firmě Exklusive apartments. Ta nyní přestavuje památkový objekt na luxusní apartmány. „Práce by měly být dokončeny ještě letos a na jaře už by třináct apartmánů mohli využívat klienti,“ dodal Mikoláš.

Národní památkový úřad v Lokti už zároveň jedná o sejmutí památkové ochrany z Quissany, o níž investor památkáře požádal.

A co znamená název Qiussisana? „Zde se uzdravuje, to je doslovný překlad,“ vysvětlil architekt Mikoláš.